با شغل نجاری و اصول و پیچ و خم آن آشنا شوید

سلام / بر آن شدیم تا به بررسی تعدادی از مشاغلی که شاید از دید بسیاری از افراد دور مانده بپردازیم و هدفمان آن است تا بگوییم این مشاغل خود بسیار با اهمیت هستند و باید آنها را جدی گرفت . گاهی دیده میشود وقتی فردی میگوید شغل من نجاری است زیاد جدی گرفته نمیشود این در حالی است که شغلی با اهمیت دارد و شاید حتی بتوان آن را جزو مشاغل هنری نیز قرار داد . باید بگوییم نجاری با کابینت سازی فرق ارد و وقتی فردی میگوید نجار است یعنی با چوب سرو کار دارد و چوب حس و حالی دیگر برای خود دارد . چوب انرژی خود را دارد و نجار با هنر خود در آن روحی دوباره میدمد . اگر از ساختن چیزهای مختلف لذت برده و کار با چوب را دوست دارید، این کار برای شما مناسب است.

نجاری فن و هنر کار با چوب است. نجار انواع وسایل چوبی را ساخته و نصب می کند. این وسایل می تواند انواه در و پنجره چوبی ، مبلمان، کابینت  ( البته امروزه بیشتر کابینت ها ام دی اف شده است ) و … باشد. از ابزاری که نجار در کار خود از آنها استفاده می کند می توان به رنده دستی و برقی، اره، میخ، مته و  اور فرز، سمباده ، گیره نجاری  ، اره فلکه ، گندگی و … نام برد.
برای نجاری باید بتوانید جزئیات را به خوبی دیده و مهارت خوبی در کار با دست و  اندازه گیری داشته باشید. برای این شغل داشتن تحصیلات خاصی لازم نیست. از طریق گذراندن دوره های فنی موجود و کارآموزی نزد یک استادکار می توانید این کار را یاد گرفته و تجربه لازم برای شروع کار را کسب کنید. البته داشتن تحصیلات آکادمی و دانشگاهی میتواند به تولید محصولاتی با نگاه متفاوت کمک کند .
ساعت کاری نجار معمولا به صورت تمام وقت است. البته در صورتی که به صورت مستقل کار کند، تعیین زمان کاری بر عهده خود اوست. در برخی زمان های سال، حجم کاری بیشتر بوده و نیاز است که ساعت های بیشتری حتی در شبها و تعطیلات نیز کار کند.
معمولا محل کار نجار در کارگاه های نجاری کوچک یا بزرگ و در برخی از پروژه ها در محیط بیرونی و در شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. بیشتر نجارها امروزه به صورت گروهی و در کارگاه ها کار می کنند و کمتر می توانید مغازه نجاری تک نفره ، به خصوص در شهرهای بزرگ، پیدا کنید. البته اگر بخواهید به تولید صنایع هنری چوبی کوچک بپردازید میتوانید در مغازه و یا کاگراهی کوچک نیز این کار را انجام داده و کسب درآمد کنید .
نجار با خطرات بالقوه ای مانند مواد و چسب های قابل اشتعال، گرد و غبار، صدای زیاد، آسیب های چشمی و … در کار خود روبرو است. بنابراین باید در هنگام کار از لباس های محافظ و ماسک استفاده کرده و اصول ایمنی را رعایت کند. البته امروزه بسیاری از دستگاه ها مجهز به چشمی های الکترونیکی شده اند که خطرات را کم میکند ولی باز هم باید ایمنی را رعایت نمود 
در ادامه برای آشنایی بیشتر با شغل نجاری اطلاعات کاملی در زمینه وظایف، مهارت و دانش مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، فرصت های شغلی و بازار کار و میزان درآمد نجار ارائه می شود.  

وظایف نجار در یک نگاه : 

 • انتخاب چوب مناسب با توجه به نوع وسیله ای که می خواهد ساخته شود : انتخاب چوب بسیار مهم است و اگر برای ساختن وسیله ای چوب مناسب انتخاب نشود میتواند تمام زحمات نجار را بر باد دهد .
 • طراحی وسایل : نجار میبایست قبل از شروع کار یک طرح از چیزی که میخواهد بسازد داشته باشد تا کار بهتری ارائه دهد البته امروزه این کار را بیشتر طراحان انجام میدهند .
 • برش دادن و شکل دادن چوب برای ساخت انواع وسایل مانند تابلوها، پنجره و… : برشکاری مناسب میتواند یک طرح ضعیف را تبدیل به اثری زیبا کند و برشکاری نامناسب طرحی زیبا را خراب کند .
 • ساختن و سر هم کردن قطعات چوبی : در مرحله چسباندن نباید عجله به خرج داد و اجازه داد تا چوبها خوب به هم بچسبند .
 • نصب وسایل چوبی ساخته شده
 • ساخت دکور داخلی برای مغازه ها، هتل ها، بانک ها، ادارات و ساختمان های عمومی

البته باید گفت لازم نیست تا یک نجار تمامی کارهای بالا را بداند و یا مهارت داشته باشد و گاهی فقط در یک زمینه مهارت دارد 

مهارت و دانش مورد نیاز برای یک نجار : 

 • مهارت انجام کارهای عملی و بدنی
 • داشتن دید هنری و خلاقیت – برای انجام طراحی مدل های جدید و نو ( البته امروزه طراخان صنعتی این کار را نیز انجام میدهند )
 • داشتن شناخت کافی از انواع چوب ها، ویژگی ها و بهترین کاربرد آنها : این مورد بسیار مهم است
 • دقت و توجه به جزئیات در هنگام ساخت کار
 • توان انجام کار بر اساس نقشه ها و طرح های فنی
 • آشنایی با ریاضی برای کار اندازه گیری و برشکاری
 • توان بدنی مناسب
 • توانایی کار تیمی – در مواقعی که نجار به صورت گروهی و در کارگاه های بزرگ کار می کند.
 • آگاهی از مسایل ایمنی و سلامت و رعایت آنها

راه های ورود به شغل نجاری :

 برای ورود به این شغل می توانید کار را در کنار یک استاد کار یاد بگیرید. میزان زمان لازم برای یادگیری این شغل بسته به استعداد ، علاقه و توانمندی افراد متفاوت است. ممکن است فردی در یک ماه کاملا به اصول اشراف یابد و ممکن است فردی دیگر نیاز به یک سال داشته باشد .
همچنین می توانید در آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای دوره های تخصصی مرتبط با نجاری را گذرانده و مدرک معتبر دریافت کنید.
همچنین یک راه سریع و زودبازده برای ورود به این شغل، یادگیری نجاری به کمک محصولات آموزشی موجود می باشد که به کمک آنها در وقت و هزینه شما بسیار صرفه جویی می شود. از این طریق می توانید به سرعت و با کیفیت مناسب نجاری را آموخته و با کسب تجربه بیشتر به یک نجار ماهر تبدیل شوید
از هر راهی که این شغل را یاد بگیرید و به آن وارد شوید، این را بدانید که تجربه و کسب مهارت برای موفق شدن در این شغل مهم ترین چیز است.

فرصت شغلی و بازارکار نجاری چیست ؟ 

اکثر نجارها به صورت مستقل و برای خودشان کار می کنند. علاوه بر این در کارگاه های و کارخانجات تولید انواع وسایل چوبی فرصت های شغلی مناسب برای آنها وجود دارد.
با توجه به اینکه هنوز بسیاری از ابزار و وسایل مورد نیاز زندگی ما، چوبی هستند (اعم از انواع مبلمان، وسایل تزئینی و …)، نیاز به نجاری و نجار هنوز وجود دارد ، البته امیدواریم با واردات نسنجیده وسایل چوبی آن هم با قیمتهایی بسیار پایین این شغل رو به زوال نرود .

نیازهای اولیه برای راه اندازی یک نجاری :

برای راه اندازی یک نجاری اولین شرط داشتن یک مکان مناسب برای نجاری است که میتواند یک مغازه و یا یک سالن حدود 20 متری باشد که این مکان باید در جایی باشد که سرو صدای دستگاه های نجاری مزاحم دیگران نباشد . از ابزار اولیه میتوان به اره و چکش اشاره کرد و داشتن چندین گیره دستی و رنده و انواع سمباده ها لازم است . باید ببینید چه کار میخواهید انجام دهید اگر هدفتان ساختن وسایل چوبی کوچک تزئینی و یا کاربردی است میتوانید چوب مورد نظر خود را سفارش دهید تا به اندازه های مورد نیاز شما برش دهند و شما فقط آنها را به هم بچسبانید و رنگ کنید ولی اگر میخواهید تولیداتی متنوع در سایز های مختلف داشته باشید میتوان گفت داشتن یک اره فارسی بر رومیزی یا یک اره میزی ، یک عدد اور فرز نجاری ، یک عدد سمباده لرزان و یک عدد رنده برقی در کارگاه شما ضروری است تا بتوانید با دست باز تولیداتی خوب را درست کنید همچنین یک کمپرسور باد کوچک و یک میخزن بادی نیز بسیار به بالا بردن سرعت کار کمک خواهد کرد .

hمید است تا این مطلب برای شما مفید فایده بوده باشد / bebinboro.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای