برای عکاسی چه دوربینی بخرم ؟ سوالی که عموما از عکاسان می پرسند !

سوال اين است که ميخواهم يک دوربين بخرم و چه دوربيني بخرم ؟
اگر کمي فکر کنيم متوجه ميشويم که سوال کوتاه و به نظر سوال ساده اي است و انتظار داريم که کارشناس عکاسي نام چند دوربين ديجيتال را به ما بگويد و ما هم برويم و آنها را بخريم ! ولي نکته مهم اين است که جواب اين سوال به همين راحتي ها هم نيست و نياز به توضيحات دارد .
مطلب ما درباره اين است که چه نوع دوربين ديجيتالي را بايد خريداري کرد و دوربين خوب چگونه دوربيني است ؟!
چيزي که بايد شما قبل از خريد دوربين عکاسي از خود سوال کنيد اين است که من براي چه کاربردي ميخواهم دوربين عکاسي خريداري کنم ؟
پاسخ به اين سوال بسيار مهم است  ، چرا که درتوضيحاتي که ما در خصوص دوربين خوب ميخواهيم بدهيم اين جواب شما به خودتان  بسيار اهميت دارد و آنجاست که شما ميتوانيد متوجه شويد که چه دوربيني براي شما و هدف شما دوربين مناسبي است و نه اینکه چه دوربینی خوب است چرا که ممکن است شما دربینی با امکانات فراوان خریداری کنید ولی عملا به هیچ دردتان نخورد .
بگذاريد شما را راهنمايي کنم : هدف از خريد دوربين ميتواند يکي از موارد زير باشد : 
جهت عکاسي خانوادگي
عکاسي عمومي ( هم خانواده و هم علاقه شخصي )
عکاسي آماتور
عکاسي حرفه اي ( طبيعت و عمومي )
عکاسي حرفه اي ( تبليغاتي )
سوال بعدي اين است که چه فردي ميخواهد از دوربين استفاده کند و مرد است يا زن و در کل فردي آشنا به عکاسي است و يا اصلا چيزي از عکاسي نميداند !
با توجه به پاسخ اين دو سوال شما ميتوانيد خيلي راحت از روي توضيحات بعدي متوجه شويد که چه دوربيني ميتواند براي شما مناسب باشد و پس از خواندن توضیحات و مشخصات هر دوربین به راحتی پی ببرید که آیا آن دوربین مناسب هدف شما هست یا خیر و اقدام به خريداري نماييد .
نوع دوربين : 
دوربين هاي عکاسي ديجيتال در بازار به چند دسته تقسيم ميشوند ( که عکس آنها را در ابتدا مشاهده نمودید )
دوربين عکاسي ديجيتال کامپکت و کوچک
دوربين عکاسي ديجيتال شبه DSLR
دوربين عکاسي ديجيتال DSLR
و دوربين هاي عکاسي ديجيتال چاپ فوري

خب شما بايد کدام نوع را خريداري کنيد ؟
دوربين هاي کامپکت و کوچک بسيار مناسب عکاسي هاي خانوادگي است و اصولا اين دوربين ها فيلمبرداري نيز انجام ميدهد ،  بنابراين نياز شما به دوربين فيلمبرداري را نيز برطرف خواهد کرد.
از طرفي حجم کمي دارد و به راحتي داخل کيف شما و يا جيب شما جاي خواهد گرفت و در هنگام سفر حمل و نقل آن بسيار راحت است و به راحتي روي تک پايه به جهت وزن کم ميتواند نصب شود و مورد استفاده قرار گيرد اين نوع دوربين ميتوان براي عکاسي عمومي نيز استفاده کرد .
دوربين هاي عکاسي شبه DSLR مناسب افرادي است که هدفشان از خريد دوربين هم عکاسي خانوادگي است و هم ميخواهند دستي بر هنر عکاسي هم داشته باشند و براي دلشان عکاسي کنند اين نوع دوربين شبيه به دوربين هاي اس ال آر است ولي قابليت تعويض لنر ندارد و به همين جهت اصولا داراي انزهايي با کيفيت بالا هستند اين دوربين ها حجم نسبتا کمي دارند و ميتوانند داخل کيف يا کوله پشتي قرار گيرد ولي به جهت وزنشان نميتوان آنها را روي منوپاد نصب کرد و بايد از سه پايه دوربين استفاده نمود .
دوربين هاي عکاسي چاپ فوري بيشتر براي خاطره سازي و داشتن عکسي خاص مناسب است و اگر به دنبال داشتن عکسهاي فوري و چاپي هستيد اين دوربينها ميتواند بسيار مناسب باشد ولي در کل براي هيچ کدام از نوع عکاسي ها چه خانوادگي و چه حرفه اي پيشنهاد نميشود .
دوربين هاي DSLR که قابليت تعويض لنز را نيز دارد مناسب افرادي است که ميخواهند به صورت حرفه اي به عکاسي بپردازند و البته مسلم است که با اين دوربين ها نيز ميتوان عکس خانوادگي گرفت و يا براي دل خود عکاسي کرد ولي نکته مهم اين است که اين نوع دوربين ها اصولا حجم زيادي دارند و براي حمل و نقل آنها نياز به کيف مخصوص دوربين است و بنابراين شايد براي مصارف خانوادگي فقط دوربيني دست و پا گير باشد .
همچنين در سفرها نيز خودش به عنوان يک کيف دوشي وبال شما خواهد بود مگر اينکه هدفتان از سفر، عکاسي باشد که خود مقوله ديگري است . همچنين دوربين هاي دی اس ال آر داراي تنظيمات حرفه اي هستند و اين يعني شما براي داشتن عکسي خوب بايد تنظيمات درستي را انجام دهيد و در بيشتر مواقع در شرايط نوري کم عکسهاي خوبي خروجي نميدهند و گاهي ما شاهد آن هستيم که عکسي که با يک دوربين کامپکت در شرايط نوري بد مانند محيط داخل خانه گرفته شده است بسيار بهتر از عکسي است که با دوربين حرفه اي در همان شرايط نوري و در حالت تمام اتوماتيک گرفته شده است چراکه دوربين هاي کامپکت صرفا براي مصارف خانگي طراحي شده اند ولي دوربين حرفه اي شرايط حرفه اي را ميطلبد .

حال که متوجه شديم چه نوع دوربيني به طور کل مناسب چه نوع مصرفي است به خصوصيات دوربين ها ميپردازيم و شما ميتوانيد با توجه به مصرف و بودجه بندي خود اقدام به خريد دوربين نماييد / جالب است بدانيد ما دوربين گوشي هاي تلفن همراه را نيز جزو دوربين هاي کامپکت محسوب ميکنيم و شما ميتوانيد نکات زير را در خصوص آنها نيز بررسي نماييد .
ابعاد و وزن دوربين : 
دوربين هر چه کوچکتر باشد مناسب مصرف خانگي و سفر است و هر چه سبکتر باشد مناسب بانوان و کودکان خواهد بود و هر چه دوربين سنگينتر باشد مناسب آقايان ، در مورد دوربين هاي حرفه اي نيز بايد گفت دوربين هاي با بدنه کوچکتر مناسب بانوان و کودکان خواهد بود چرا که اصولا دست بانوان کوچکتر از آقايان است و حمل و نقل دوربين با وزن کمتر نيز راحتر است پس دوربين از هر نوعي که باشد بايد وزن و حجم کمي داشته باشد و اين مورد جزو نکات مثبت آن دوربين به حساب ميآيد حتي در دوربين هاي حرفه اي نيز گاهي دوربيني کاملا حرفه اي بسيار سبک توليد ميشود و مثلا براي خبرنگارها حمل و نقلش راحت تر است .
حسگر دوربين : 
حسگر دوربين جايي است که قبلا ما فيلم عکاسي را قرار ميداديم و امروزه جاي فيلم را حسگرها که تصاوير را ثبت ميکنند گرفته اند حسگر چند ويژگي دارد يکي اندازه فيزيکي حسگر است و ديگري تعداد نقاطي که حسگر روي خود جاي ميدهد و تصوير را ثبت ميکند که همه ما به آن مگاپيکسل ميگوييم ما قصد نداريم به بررسي تخصصي بپردازيم پس عاميانه ميگوييم که حسگري که ابعاد بزرگتري دارد بهتر از حسگر کوچکتر است مثلا حسگري با ابعاد 36 در 24 ميليمتر( که به فول فریم معروف است )  بهتر از حسگر با ابعاد 23 در 15 ميليمتر( که به آن کراپ فریم یا هاف فریم میگویند )  است بنابراين فرقي نميکند دوربين کامپکت باشد يا حرفه اي حسگر بزرگتر عکسي بهتر به ما خواهد داد.
اندازه حسگر به مگاپيکسل ارتباطي ندارد و ممکن است حسگري با ابعاد بزرگتر مگاپيکسل کمتري داشته باشد ولي عکسي با کيفيت تر بدهد و بلعکس  ؛ مگاپيکسل ارتباط مستقيم به کميت خروجي عکس دارد هر چه بيشتر باشد اندازه چاپي عکس نيز بزرگتر خواهد شد مثلا دوربيني 12 مگاپيکسلي ابعاد عکسي بزرگتر از دوربيني 6 مگاپيکسلي خواهد داشت ولي اين لزوما باعث نميشود کيفيت عکس یعني فاکتور هايي مانند رنگ و نور و شارپ بودن تصاوير نيز بهتر باشد چرا که کيفيت عکس به عواملي همچون نور محيط و البته کيفيت لنز و اندازه حسگر ارتباط دارد و نميتوان گفت دوربيني با مگاپيکسل بالا حتما دوربين خوبي است ،  ما اين نکته را در دوربين هاي تلفن همراه کاملا ميتوانيم حس کنيم مثلا يک گوشي متفرقه چيني دوربيني 20 مگاپيکسلي دارد ولي عکسهايش به اندازه يک دوربين 6 مگاپيکسلي يک برند معتبر خوب نيست چرا که کيفيت عکس به لنز دوربين و اندازه و کيفيت حسگر دوربين نيز وابسته است .

مورد بعدي پردازنده نرم افزاري داخل دوربين است اصولا هر چه نسخه نرم افزار بالا تر باشد خروجي عکسها بهتر خواهد بود مثلا در دوربين هاي نيکون پردازنده اکسپد قرار دارد که اکسپد 6 حتما بهتز از اکسپد 4 خواهد بود .
جمع بندي  : هر دوربيني که بخواهيد بخريد در مقام مقايسه حسگر بزرگتر بهتر است و نسخه بالاتر پردازنده يک مزيت است و لزوما مگاپيکسل بالا دليل خوب بودن دوربين نيست در اينجا بايد گفت در سطح حرفه اي دوربين هاي فول فريم در جايگاه بالاتري از دوربين هاي هاف فريم قرار ميگيرند.
نوع فرمت عکس : 
دوربين هايي که داراي فرمت عکس raw هستند برايشان يک مزيت محصوب ميشود ولي بايد گفت در مصارف خانگي و يا حتي عمومي اگر دوربيني فرمت خام را نداشت برايش ايراد محسوب نميشود چرا که براي خانواده ها اصولا کاربردي نخواهد داشت و بيشتر براي مصارف حرفه اي قابل اهميت است
مگاپيکسل : 
قاعدتا دوربين با مگاپيکسل بالاتر بهتر است ولي لزوما دليل انتخاب نخواد بود طبق توضيحات بالا در مصارف خانگي و عمومي دوربيني که بتوان عکسهايي در اندازه A4 را چاپ کرد مناسب خواهد بود و اعداد بالاي مگاپيکسل بيشتر جنبه تجاري براي فروش دوربين را دارد ولي در مصارف حرفه اي و مخصولا مقوله تبليغاتي مگاپيکسل بالا ميتواند يک مزيت بزرگ براي دوربين باشد .
فيلمبرداري : 
خوب است که دوربين عکاسي فيلمبرداري هم بکند ولي نامش دوربين عکاسي است و نبايد انتظار زيادي داشت بايد گفت در مصارف خانگي دوربيني که در حد اچ دي و فول اچ دي فيلمبرداري کند کافي است چرا که فيلم هر چه سايز بيشتري داشته باشد حجم بيشتري از کارت حافظه را پر ميکند و آنوقت شما بايد کارت حافظه با ظرفيت بيشتر خريداري نماييد تا بتوانيد دقايق بيشتري فيلمبرداري کنيد و این یعنی هزینه بیشتر که به شما تحمیل میشود .
سرعت شاتر :
هر چه دوربين سرعتهاي شاتر پايين تر را ساپورت کند بهتر است مثلا سرعتهايي مانند 1 ثانيه و يا حتي بيشتر چرا که به شما امکان ميدهد عکسهايي حرفه اي تر بگيريد . سرعت شاتر زمان نوردهی به تصویر را برعهده دارد ، بنابراین زمانی که شما نیازمند این هستید که در مکانی کم نور زمان نوردهی بیشتر داشته باشید به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید عکاسی کنید . البته این مورد برای عکاسی حرفه ای اهمیت زیادی دارد و اگر برای مصارف عمومی دوربین را میخواهید شاید برای شما حساسیت دوربین بیشتر مهم باشد .
عدد ديافراگم :
دوربيني خوب است که بتواند اعداد ديافراگم بازتر را ساپورت کند مثلا در دوربين هاي کامپکت اصولا عدد ديافراگم بين عدد 5.6 تا 8 است بنابراين هر چه اين اعداد از هم فاصله داشته باشند دوربين بهتري را خواهيد خريد مثلا 3.5 تا 16 خيلي بهتر از 5.6 تا 8 است در دوربين هاي اس ال آر عدد ديافراگم روي لنز است و آنجا هم لنزي بهتر است که بازه ديافراگمي بيشتر داشته باشد . نکته : منظور ما از بازه دیافراگم بیشتری بازترین حالت دیافراگم و بسته ترین حالت آن است . دیافراگم در دوربین عکاسی وظیفه دارد تا شدت نور وارد شده به دوربین را کنترل کند و هر چه دیافراگم بازتر باشد نور بیشتری وارد دوربین خواهد شد .
حساسيات يا ايزو  ( iso  ) :
دوربينی بهتر است که بتواند حساسيت بيشتري را ساپورت کند مثلا دوربيني که تا حساسيت 6400 را دارد بهتر از دوربيني با حساسيت 800 است . هر چه حساسیت دوربین بتواند مقدار بیستری را پشتیبانی کند شما میتوانید در مکانهایی که نور کمتری دارد عکاسی انجام دهید .
فلاش روي دوربين :
اگر دوربيني فلاش روي خودش داشت مقدار پرتاب نور فلاش هر چه بيشتر باشد بهتر است.
باتري :
باتري ها يا قابل شارژ هستند و يا باتري از نوع قلمي ، بايد گفت باتري ها ي قابل شارژ بسيار بهتر از نوع قلمي است بنابراين حتي اگر دوربيني باتري قابل شارژ قلمي نيز داشت بهتر است سراغش نرويد و اگر به گونه اي بود که دوربيني ساير مشخصاتش خوب بود و باتري قلمي داشت از باتري قلمي قابل شارژ اصل استفاده نماييد

بايد گفت دوربين خوب دوربينی است که شما را در هدفتان از خريدن دوربين  ياري دهد و لزوما گران بودن دوربين و يا حرفه اي بودن آن نشاندهنده دوربين خوب براي شما نيست !
اگر ميخواهيد دوربيني حرفه اي خريداري کنيد و فقط از حالت تمام اتوماتيک آن استفاده کنيد در حقيقت پولتان را هدر داده ايد مانند اين است که شما يک گوشي تلفن همراه هوشمند خريداري کنيد وفقط براي تماس استفاده کنيد پس چرا هوشمند خريديد !
امروزه دوربين هاي گوشي هاي تلفن همراه هوشمند بسيار پيشرفت کرده است و جاي دوربين هاي کامپکت را گرفته است پس پيشنهاد مکينم اگر براي عکاسي در محيط خانواده دوربيني ميخواهيد  ، گوشي خوبي خريداري کنيد ،  گوشيي که دوربينش حالت پرو يا حرفه اي داشته باشد و کيفيت لنز خوبي داشته باشد و حداقل 12 مگاپيکسل باشد تا بتوانيد تا سايز 13 در 18 عکسهايتان را چاپ کنید .

در اينجا سعي شد مختصري در خصوص اينکه چه دوربيني بخرم داده شود و نکاتي گفته شده که شما را از سردرگمي درآورد و اینکه ما از زاویه ای دیگر به خرید دوربین نگاه کردیم و هدفان این است تا شما دوربینی را خریداری نمایید که به هدفتان نزدیک باشد و بی جهت پول زیاد بابت امکاناتی که به کارتان نمی آید نپردازید .

قاعدتا دوستانی که حرفه ای هستند و قصد خرید دوربین را دارند با توجه به اینکه اطلاعات کاملی در خصوص کاربرد های شاتر و دیافراگم و کاربرد حساسیت و همچنین نورسنجی و وایت بالانس یا تراز سفیدی را دارند میتوانند انتخاب درستی داشته باشند .

ما در اینجا به مسئلی چون تراز سفیدی دوربین و یا نمایشگر دوربین و یا مسئله کارت حافظه و چیزهایی همچون فوکوس و نقاط فوکوس و مسائلی چون وای فای داشتن یا نداشتن دوربین یا ثبت موقعیت مکانی و بسیاری چیزهایی که ممکن است در دوربین ها باشد نپرداختیم ، چرا که مواردی همچون تراز سفیدی و نمایشگر امروزه در اکثر دوربینها وجود دارد و جزو چیزهایی است که حتما در دوربین هست و صفحه های نمایش هم در بیشتر دوربین ها رزولوشن مناسبی دارد و تفاوتها بسیار اندک است و چیزهایی مثل وای فای و موقعیت مکانی هم مسائلی اصلی و اساسی برای انتخاب نیستند .آنقدر که باتری دوربین مهم است که چه مقدار شارژ نگه میدارد وای فای مهم نیست !

سخن آخر : 

خریدن دوربین عکاسی خوب یک دغدغه برای آماتورها و حرفه ای هاست ولی بدانیم که دوربینی برای ما خوب است که ما را به هدفمان نزدیک کند .

استفاده از مطلب با ذکر نام و لینک منبع بلامانع است / bebinboro.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای