بررسی سلامت انواع فایل افزونه و قالب وردپرس

یکی از دغدغه هایی که همه خریداران افزونه وردپرس و یا قالب وردپرس دارند این است که آیا افزونه یا قالب خریداری شده دارای ویروس یا فایلها یا کدهایی مخرب هست یا نه ؟

آیا افزونه ها و قالبهای وردپرس در ایران اورجینال است یا نال شده ؟


اول بگوییم قالب یا افزونه نال شده یعنی چه ؟

نال شده چیزی شبیه به کرک در برنامه است و در حقیقت به افزونه ها و قالبهایی گفته میشود که دارای لایسنس هستند و با دستکاری در کدها و یا افزودن کدی به افزونه یا قالب کد لایسنس غیر فعال میشود و افزونه به درستی کار میکند .

عده ای هم مفهوم نال شده به افزونه ها و قالبهایی میگویند که دستکاری شده اند و در آنها کدهای مخرب قرار گرفته است .

ولی مفهوم نال شده در حقیقت همان شکستن قفل و لایسنس قالب و افزونه به جهت فعال شدن است .

حال بگوییم چند نوع لایسنس داریم ؟

1 : در کل دو نوع لایسنس وجود دارد یکی لایسنس عمومی است ( GPL ) که به این مفهوم است که زمانی که شما قالب و یا افزونه را خریداری میکنید ( مثلا از سایت تمفارست میخرید ) آن قالب یا افزونه متعلق به گروه تولید کننده است و حق رایت آن محصول متعلق به آنهاست و فرد یا گروه دیگری حق فروش آن محصول را ندارد . در این نوع لایسنس افزونه و یا قالب را میتوان روی بیشمار سایت نصب کرد و هیچ مشکلی پیش نمی آید و زمانی که نسخه جدید میآید آن را دانلود و جایگزین نسخه قبلی میکنید .

2 : در نوع دوم لایسنس در حقیقت باید کد لایسنس را در هنگام نصب افزونه یا قالب داخل آن وارد کرد تا افزونه یا قالب فعال شود و قالب یا افزونه شما شروع به کار کند و شاید قسمتهایی از آن فعال شود  گاهی هم قسمتهایی از قالب و یا افزونه کدگذاری میشود تا افزونه و قالب را نتوان تغییرات داد . همچنین بتوان از خدمات بروزرسانی و پشتیبانی نیز استفاده کرد . و گاهی هم افزونه یا قالب دارای لایسنس عمومی است و فعال میشود ولی بدون وارد کردن کد لایسنس نمیتوان از خدمات بروزرسانی و پشتیبانی و گاهی هم از امکانات جانبی مانند کتابخانه ها استفاده نمود .

مثال : قالب آگهی نامه مای لیستینگ دارای لایسنس عمومی ( GPL ) است و حتی دموهای آن نیز لایسنس ندارد و درون ریز آن باز است . بنابراین اگر فردی آن را از تمفارست خریداری کند میتواند روی هزاران سایت نصب کند و یا حتی بفروشد . ولی قالب هوزز علاوه بر لایسنس عمومی دارای لایسنس و قفل برای فعال شدن قالب است و تا زمانی که کد لایسنس را وارد  نکنید تنظیمات قالب و قسمتهای مختلف نمایش داده نمیشود همچنین شما نمیتوانید دموها را درونریز کنید .

و حالا آیا محصولات در وبسایت های ایرانی اورجینال است ؟

هم بعله و هم خیر !

بعله – چرا که هر کسی میتواند قالب و یا افزونه ای را با لایسنس عمومی از تمفارست خریداری کند و بعد از ترجمه و راستچین کردن آن را برای فروش قرار دهد ( مانند قالب مای لیستینگ ) – در حقیقت او هزینه ترجمه و راستچبن کردن را میگیرد و البته به دلیل دسترسی به بروزرسانی ها به صورت مرتب بروزرسانی انجام میدهد . در این صورت آن محصول اورجینال است .

گاهی هم افراد متخصص افزونه و یا قالب با لایسنس نوع دوم را خریداری میکنند و با تغییر و یا افزودن کدهایی لایسنس را غیر فعال کرده و باز هم با ترجمه آن افزونه یا قالب آن را برای دیگران به فروش میگذارد ( مانند قالب هوزز )  . ( در این حالت میتوان گفت که محصول نال شده است یا قفل لایسنس آن شکسته شده و میتوان آن را روی تعداد زیادی سایت نصب کرد. در این صورت نمیتوان گفت محصول اورجینال است چرا که قفلش شکسته شده  )

خیر – چرا که بسیاری از افزونه ها و قالبها چه از نوع لایسنس نوع اول یا دوم در سطح اینترنت به صورت رایگان وجود دارند و افراد این نسخه های رایگان را ترجمه میکنند و به فروش میرسانند . ( در حقیقت نسخه نال شده و غیر اورجینال را ترجمه میکنند و میفروشند .  )

نتیجه : حال اگر فرد یا سایتی افزونه یا قالبی را که دارای لایسنس عمومی است از تمفارست خریداری کند و بعد از ترجمه و راستچین کردن به فروش برساند میتوان گفت محصول اورجینال است . ولی اگر فردی قالب و یا افزونه ای را از تمفارست خریداری کند که دارای لایسنس و قفل است و فقط روی یک دامنه نصب میشود و قفل محصول را بشکند ( نال کند ) و ترجمه کرده و به فروش برساند دیگر نمیتوان آن محصول را اورجینال نامید .

جالب اینجاست که بسیاری از محصولات در فروشگاه های ایرانی در حقیقت نال شده است ولی فروشنده ها میگویند که اورجینال است ! چطور میشود که فردی محصولی را از تمفارست خریداری کند و در صورتی که میتواند فقط روی یک دامنه نصب کند آن را به افراد زیادی بفروشد ؟! مگر آنکه برای هر فرد ایرانی یک لایسنس اصلی بخرد که خب اصلا اقتصادی نیست .

آیا نال شده خطرناک است ؟

باز هم هم بعله و هم خیر : 

بعله : بسیاری از نسخه های نال شده و رایگان که در سطح اینترنت قرار داده میشود دچار دستکاری شده اند و کدهای مخرب و یا گاهی کدهای تبلیغاتی در آنها قرار داده شده و گاهی با نصب افزونه و یا قالب راه برای هکرها به وب سایت شما باز میشود.

خیر : بسیاری از این نسخه های نال شده و رایگان نیز واقعا هیچ کد مخربی ندارند و فقط به جهت جلب ترافیک بازدید در سایتها قرار داده شده و گاهی هم سایتهایی با جمع آوری این محصولات رایگان و بررسی آنها و حذف کدهای مخرب آنها به صورت اشتراک ویژه آنها را به کاربران میفروشند . و بسیاری هم با ترجمه و بهینه کردن قالب و یا افزونه و نال کردن آن بدون هیچگونه کد مخرب آن را برای فروش قرار میدهند .

نسخه افزونه یا قالب موجود در فروشگاه های ایرانی قابل اعتماد است ؟

باز هم هم بعله و هم خیر :

بعله : بسیاری از فروشگاه های ایرانی مانند فروشگاه های معتبر کاملا فایل های فروشندگان خود را بررسی میکنند و در صورت وجود مشکل اجازه انتشار نمیدهد .

ما هم در کلیدک تمامی فایل ها را بررسی و تست میکنیم و در صورت وجود مشکل و کد مخرب آنها را در اختیار کاربران قرار نمیدهیم .

خیر : گاهی هم ممکن است افزونه یا قالبی برای فروش به صورت اشتراک ماهیانه در سایتی قرار داده شده و گاهی هم رایگان برای جذب ترافیک بازدید در سایتها گذاشته اند ولی بررسی های لازم را نکرده اند و ممکن است فایل مورد نظر دارای کدهای مخرب باشد .

چطور بفهمیم افزونه یا قالبی که خرید کرده ایم کاملا سالم است ؟


زمانی که شما افزونه یا قالبی را خریداری میکنید دارای یک فایل به صورت زیپ است کافی است آن فایل را در سایت virustotal

 بارگزاری کنید تا این سایت تمامی فایلها را بررسی کند اگر نتیجه بررسی سبز شد ، آن افزونه یا قالب کدهای مخرب ندارد ولی اگر حتی یک عدد ویروس یا کد مخرب دارای افزونه بود و نتیجه قرمر شد آن فایل دیگر امن نیست . به همین راحتی !

در مرحله بعد میتوانید لینک سایت خود را برای بررسی در این سایت قرار دهید .

لینک ورود به سایت ویروس توتال

تشخیص سلامت سایت

 

آیا این نوع بررسی ها کافی است ؟


در بیشتر موارد این نوع بررسی میتواند کافی باشد ولی نکته مهم این است که تشخیص وجود کدهای مخرب و یا حتی بک لینک ها و گاهی آی فریم ها در افزونه ها و قالب های نال شده بسیار کار تخصصی و پیچیده ای است پس بهترین حالت این است که اگر وب سایتی در حال طراحی هستید که برایتان بسیار مهم است و میخواهید روی آن سرمایه گذاری کنید بهترین گزینه خرید افزونه یا قالب از سایت سازنده آن محصول و یا سایت معتبر تمفارست است و بعد استفاده از فایل های ترجمه همان محصول در سایتهای ایرانی است .

یک دیدگاه برای “بررسی سلامت انواع فایل افزونه و قالب وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای