بهترین تلویزیون برای خانه چه اندازه ای است ؟

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی سایز و امکانات یک تلویزیون مناسب برای خانه بپردازیم …
در بسیاری موارد دیده ایم که در یک خانواده بحث زیادی در خصوص اندازه یک تلویزیون و امکانات آن داشته اند و در نهایت هم به یک نتیجه مناسب نرسیده و شاید در آخر خریدی مناسب انجام نشده است !

شما به یک تلویزیون احتیاج پیدا کرده اید حال یا میخواهید تلویزیون خود را به روز کنید و یا به طور مثال تلویزیون شما از نوع لامپی قدیمی است و میخواهید از نوع ال سی دی و یا ال ای دی و … خریداری کنید ، شاید هم به خانه جدیدی رفته اید و حس میکنید تلویزیون شما برای خانه جدید کوچک یا بزرگ است .

در هر صورت تصمیم بر این است تا به مرکز خرید تلویزیون شهرتان بروید ( مراکز خرید تلویزیون در تهران ) و احتمالا از نزدیک آنها را ببینید و از میان برندهای مختلف یکی را انتخاب نمایید و دقیقا همینجاست که با نظرات انبوه فروشندگان و البته نظرات مختلف آنها روبرو میشوید و گیج و سردرگم ممکن است به خانه بازگردید .
باید گفت بسیاری از فروشندگان هدفشان آگاه سازی شماست و بسیاری هم به جای دادن اطلاعات فنی صحیح اطلاعاتی را به شما میدهند تا برند خاصی را خریداری کنید چرا که فروش آن برند برای آن فروشگاه سود بیشتری دارد !

حال با ما همراه باشید و این مطلب را قبل از خرید تلویزیون بخوانید تا با آگاهی متفاوت برای خرید مراجعه نمایید :

1 : اولین نکته برای خرید تلویزیون برای همه ما در این روزها سایز صفحه نمایش آن است ، در بسیاری موارد قصد خرید تلویزیون از جانب ما فقط بزرگ تر کردن سایز صفحه نمایش است . سوال این است که چرا میخواهیم سایز صفحه نمایش را بزرگ کنیم و احتمالا هزینه ای بالا برای خرید تلویزیون به خانوار خود تحمیل کنیم ؟ و تازه بعد از مراجعه به بازار علاوه بر سایز درگیر امکانات بیشمار تلویزیون های جدید هم خواهیم شد !

2 نکته بسیار مهم برای انتخاب سایز صفحه نمایش وحود دارد > اول ابعاد و متراژ اتاقی که در آن تلویزیون قرار میگیرد و بعد کمترین فاصله ما با تلویزیون . باید بدانیم که بهترین فاصله برای دیدن مناسب کادر یک تصویر ، فاصله ای به اندازه دوبرابر قطر تصویر است به طور مثال در تلویزیون 50 اینچی قطر تصویر حدود 120 سانتی متر است بنابراین کمترین فاصله برای اینکه تصاویر را به صورت کامل ببینید و چشم شما اذیت نشود فاصله 240 سانتی متری یا حدود 2.5 متری از تلویزیون است بنابراین اگر شما اتاقی دارید که هنگام نشستن روی مبل حدود 2.5 متر با تلویزیون فاصله پیدا میکنید میتوان گفت 50 اینچ برای آن اتاق مناسب است .
اما نکته این است که شاید فاصله مبل شما تا تلویزیون بیشتر از 2.5 متر باشد خب با همین فرمول باید سایز را بالا ببرید . البته بزرگی سایز صفحه نمایش تلویزیون بیشتر به کمترین فاصله با تلویزیون بستگی دارد ولی همچنان که گفته شد متراژ اتاق نیز اهمیت دارد ، مثلا ممکن است شما اتاقی 50 متری داشته باشید و کمترین فاصله شما نیز با تلویزیون 2.5 متر باشد و شما تلویزیون 50 اینچ خریداری کنید ولی نکته این است که افرادی که در فاصله مثلا 6 متری تلویزیون باشند تصاویر را بسیار ریز خواهند دید بنابراین اینجا شما هستید که میتوانید با توجه به چیدمان خانه و مبلمان اندازه سایز صفحه نمایش را مشخص نمایید به طور مثال برای چنین خانه ای که مثال زده شد تلویزیون 65 اینچ میتواند مناسب باشد . و برای اتاق حدود 12 تا 20 متر تلویزیون 42 تا 50 اینچ میتواند ایده آل باشد .
البته بسیاری از مردم ما توجهی به این نکات نمیکنند و گویی داشتن تلویزیون بزرگتر نشانه بهتر بودن آن است ( و البته عاملی برای فخر فروشی ) در حالی که بزرگ بودن تلویزیون در فضایی کوچک باعث خواهد شد تا فاصله شما تا تصویر بسیار کم شود و چشمان شما نتواند تصاویر را به صورت کلی ببیند و مجبور است برای دیدن قاب تصویر در سطح تصویر بچرخد و این باعث خستگی چشم خواهد شد .

2: نکته دوم در خرید تلویزیون امکانات آن است . زمانی بود که تلویزیون ها دارای امکانات زیادی نبودند و مهمترین عامل برای خرید تلویزیون صرفا سایز صفحه نمایش آنها بود ولی با توجه به پیشرفت زیاد تکنولوژی و هوشمند شدن بسیاری از وسایل امکانات تلویزیون ها نیز بسیار زیاد شده است که به آنها اشاره میکنیم و مقدار لزوم هر کدام را بررسی میکنیم .

الف ) امکانات سخت افزاری : امکانات سخت افزاری به امکاناتی میگویند که مربوط به ظاهر و ساختمان درونی تلویزیون مربوط میشود . یکی از آنها پنل تلویزیون است که ال سی دی است و یا ال ای دی ؟ در واقع هر دو اینها یکی است با این تفاوت که در ال سی دی نور پس زمینه توسط لامپ های فلوروسنت تامین میشود و در ال ای دی نور پس زمینه توسط لامپ های ال ای دی ولی همین تفاوت باعث شده است که جنس تصویر در ال ای دی بسیار بهتر بوده و کنتراست تصاویر بسیار بالاتر و رنگها زنده تر باشد همچنین عمر ال ای دی بیشتر از ای سی دی باشد بنابراین برای انتخاب ال ای دی مناسب تر است .
مورد بعدی پورت های ورودی و خروجی است ، مثلا اینکه تلویزیون چند پورت hdmi دارد و آیا دارد و یا ندارد و یا چند پورت usb  دارد با آیا دارد و یا ندارد و پورتهایی مانند ورودی لپ تاب و ورودی صدا و خروجی صدا و موارد از این دست . با توجه به پیشرفت تلویزیون ها امروزه بیشتر آنها پورتهای hdmi و usb  را دارند و فقط مسئله تعداد آنها است که بهتر است حداقل دو پورت را داشته باشند چرا که کمتر ممکن است شما را برای اتصال دستگاه های دیگر با مشکل مواجه کند .
ولی این را هم باید گفت که نباید درگیر تعداد پورتها و یا انواع آن شد ، آگاه باشید که امروزه تلویزیون ها بیشتر موارد مورد نیاز شما را در خود جای داده اند و موارد دیگر میتواند صرفا امکاناتی اضافی برای کارهای اضافی باشد به طور مثال امکان اتصال لپ تاب به تلویزیون با پورت hdmi  نیز امکان دارد و دیپر نیاز به پورت جداگانه نیست مگر اینکه کاری تخصصی نیاز باشد و یا ورودی و خروجی های صدا نیز همچنین و داشتن ورودی و خروجی های تخصصی بستگی به کار شما دارد به طور مثال اگر بخواهید تلویزیون را برای یک استودیو صدا خریداری کنید حتما ورودی و خروجی های صدا مهم خواهد بود ولی برای مصرف خانگی میتوان گفت اینگونه امکانات اضافی چیزی جز بالا بردن قیمت را برای شما نخواهد داشت .
امکاناتی چون داشتن وای فای نیز میتواند از امکانات سخت افزاری تلویزیون محسوب شود . شاید داشتن وای فای امروزه امری ضروری برای تلویزیون باشد چرا که این امکان را به شما میدهد تا بتوانید دستگاه های گوناگون را مانند گوشی تلفن همراه خود را به تلویزیون متصل نمایید و بسیاری از فیلمها و عکسها را در آن ببینید و با دیگران به اشتراک بگذارید . ولی نکته مهم این است که اگر بخواهیم بین داشتن وای فای و ای ای دی بودن تلویزیون یکی را انتخاب نماییم ال ای دی بودن الویت دارد بر وای فای ، این را برای این گفتیم که در بسیاری موارد میبینیم که تلویزیونی فول امکانات است ولی ال سی دی است ولی از همان برند و همان اینچ مدل ال ای دی اش همان قیمت است ولی مثلا هوشمند نیست .

ب) امکانات نرم افزاری : امکانات نرم افزاری به مواردی همچون هوشمند بودن تلویزیون یا نبودن آن ( نوع سیستم عامل پشتیبان ) نوع پشتیبانی از انواع فرمت فایل ( مانند mp3 / mp4 / و  … ) و موارد اینچنینی میگویند . تلویزیون های هوشمند این امکان را دارند که سیستم عامل اندروید را داشته باشند و به اینترنت متصل شوند و یا به گوشی های هوشمند متصل شوند . بنابراین شما باید به مصرف خود نگاه کنید مثلا اگر میخواهید بسیاری از فیلمها و عکسها را که در گوشی خود دارید از طریق تلویزیون ببینید بنابراین هوشمند بودن تلویزیون بسیار اهمیت پیدا میکند و قاعدتا قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد ولی اگر مصرف اینترنت از طریق تلویزیون ندارید و زیاد هم با گوشی خود کاری ندارید عملا فقط پول بشتر داده اید و میتوانید پز امکانات تلویزیون را بدهید .

ج) رزولوشن تصویر : hd / full HD / 4k  و از این دست موارد را حتما خواهید شنید ولی واقعا کدام ؟ ما در عصر تکنولوژی هستیم و سرعت رشد آن نیز بسیار بالاست بنابراین اگر توان مالی دارید تلویزیونی را خریداری کنید بیشترین رزولوشن را دارد مثلا اگر 4k بالاترین است آن را بخرید چرا که مقادیر کمتر را نیز خواهد داشت ولی نکته طلایی اینجاست که چه مانی خریداری کنید قاعدتا زمانی که full HD به بازار آمد قیمتی به مراتب بیشتر از تلویزویون های hd  داشت ولی هر گاه رزولوشن بالاتری بود بگذارید تا چند ماهی بگذرد و بعد اقدا به خرید کنید .
تکته مهم در این خصوص این است که تفاوت hd  و full HD چیست ؟ کیفیت تصویر hd یعنی 1280 پیکسل در 720 پیکسل و full Hd یعنی 1920 پیکسل در 1080 پیکسل و خب هر چه مقدار ضرییب این دو عدد بیشتر باشد وضوح تصویر بالاتر خواهد رفت ؛ ولی صبر کنید نکته بسیار مهمی وجود دارد و آن هم سیستم ضبط و پخش تصاویر است به طور مثال اگر تصویری با کیفیت hd ضبط شده باشد فرقی نمی کند تلویزیون شما hd باشد یا full HD در هر حال کیفیت همان اچ دی خواهد بود ولی حتما باید مود اچ دی را پشتیبانی کند همچنین کیفیت پخش نیر بسیار مهم است به طور مثال کیفیت پخش شبکه های تلویزیون ایران روی حالت انالوگ 567 در 480 است و حال حتی اگر تلویزیون شما 4k هم باشد باز هم وضوح شما بالا نخواهد رفت چرا که کیفیت پخش پایین است . بنابراین به نظر میرسد با توجه به اینکه حجم تصاویر در ضبط فول اچ دی بسیار بالا میرود بسیاری هنوز هم تصاویر را به صورت اچ دی ضبط و پخش میکنند و میتوان گفت خریداری تلویزیون با کیفیت تصویر فول اچ دی میتواند تا چندین سال نیاز شما را برطرف نماید حال اگر توان مالی دارید 4k و یا حتی بالاتر را خریداری نمایید ولی در غیر این صورت پولتان را هدر ندهید .

د) امکان پخش سه بعدی : یکی از مهمترین امکاناتی که باعث زیاد شدن قیمت تلویزیون میشود همین امکان پخش سه بعدی است … بسیار امکان وسوسه کننده و جذابی است ولی میتوان گفت شاید به ندرت مورد استفاده قرار بگیرد ، چند فیلم سه بعدی تا کنون ساخته شده ؟ چند شبکه تلویزیونی داریم که پخش سه بعدی داشته باشند ؟ و سوالهایی از این دست را از خود بپرسید و بعد ببینید آیا پرداختن مبلغ بیشتر برای امکانی که بلااستفاده خواهد بود ارزنده است ؟ هر چند که معتقدیم در آینده نزدیک تمامی تلویزیون ها این امکان را در خود خواهند داشت .

سخن آخر :

در این مطلب سعی شد از زاویه دیگری به مبحث خرید تلویزیون بپردازیم و کمتر فنی و پیچیده صحبت کنیم . به طور حتم کمی و کاستی هایی نیز در مطلب ما هست و امیدواریم که  این مطلب هر چند اندک مفید بوده باشد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای