دوربین 360 و آموزش عکاسی مقدماتی برای ساختن تور مجازی

برای اینکه شما بتوانید بوسیله دوربین های 360 درجه یک تور مجازی حرفه ای انجام دهید دانستن و آموزش عکاسی مقدماتی می تواند برای شما بسیار مفید باشد .

در این مطلب شما با آموزش عکاسی مقدماتی و آشنا شدن با مفاهیمی چون شاتر ، دیافراگم و حساسیت خواهید توانست تا با دوربین 360 خود عکسهایی بهتر تهیه کنید و با آنها تورمجازی حرفه ای تری درست کنید .

1: شاتر چیست و چه کاربردی در عکاسی با دوربین 360 دارد ؟

شاتر در دوربین های عکاسی وسیله ای است که در ابتدا مانع ورود نور به داخل دوربین شده و تا زمانی که بسته باشد عکسی هم نخواهد بود و از طرفی با مقدار زمان باز بودن خود زمان نوردهی را کنترل میکند .
زمان نوردهی ارتباط مستقیمی با مقدار حجم نوری دارد که وارد دوربین میشود و وظیفه کنترل آن بر عهده دیافراگم است ( که توضیح خواهیم داد ) و این زمان بوسیله سرعت باز و بسته شدن پرده شاتر کنترل میشود .

آموزش عکاسی مقدرماتی
میزان سرعت شاتر علاوه بر زمان نوردهی تاثیر مستقیمی بر روی اجسام متحرک دارد به این صورت که هر چه سرعت شاتر در کسری از ثانیه کمتر باشد اجسام متحرک در عکس ثابت خواهند شد و هر چه سرعت در کسری از ثانیه بیشتر باشد اجسام کشدار خواهند شد . ( سرعت های شاتر : 1 ثانیه ، 1/2 ثانیه ، 1/4 ثانیه ، 1/8 ثانیه … تا 1/1000 ثانیه و بیشتر … )
خب در عکاسی 360 و دوربین های 360 درجه عکاسی در بیشتر دوربین ها میتوان سرعت شاتر را تغییر داد و کاربرد سرعت شاتر در این نوع عکاسی و دوربین در این است که اگر شما در حال حرکت باشید باید از سرعت های بیشتر (1/60 ثانیه به بالا ) استفاده کنید تا محیط اطراف شما کشدار یا محو نشود و اگر در محیط های کم نور در حال عکاسی هستید حتما باید دوربین 360 شما بر روی سه پایه قرار گرفته باشد و از افراد متحرک نیز بخواهید تا در یک جا بی حرکت بایستند .
از همین مطلب میشود متوجه شد که دوربین 360 ای که امکان تغییر سرعت شاتر داشته باشد خیلی بهتر است و اگر این بازه زیاد باشد آن دوربین 360 دوربین بهتری است .

سرعت شاتر

2: دیافراگم چیست و چه کاربردی در عکاسی با دوربین 360 دارد ؟

همانطور که اشاره کردیم دیافراگم یک روزنه کوچک است که نور از طریق آن وارد دوربین میشود و با باز و بسته شدن آن مقدار حجم نوری که وارد دوربین میشود تغییر میکند و هرچه روزنه بزرگتر باشد ( دیافراگم بازتر ) حجم نور بیشتری وارد دوربین میشود ( و باید سرعت شاتر بیشتر باشد ) و هرچه روزنه بسته تر باشد ( دیافراگم بسته تر ) نور کمتری وارد دوربین میشود ( و باید سرعت شاتر کمتر باشد ) .

دیافراگم چیست

مهمترین نکته در استفاده از دیافراگم تاثیر مستقیم آن بر روی عمق میدان وضوح تصویر است . برای درک عمق میدان وضوح یک چشم خود را ببندید و دست خود را جلوی چشم دیگر با فاصله بگیرید و به دست خود نگاه کنید ، زمانی که دست خود را کاملا واضخ میبینید به اطراف دستتان دقت کنید که محو و تار است در حقیقت دست شما در عمق میدان وضوح قرار داد .
حال در دوربین عکاسی و با بسته تر شدن دیافراگم این عمق میدان وضوح بیشتر میشود و تصویر واضخ تر خواهد شد و با بازتر شدن دیافراگم عمق میدان کمتر خواهد شد . عدد دیافراگم را با حرف f نشان میدهند و امروزه در دوربین های تلفن همراه نیز بسیار با اهمیت شده است .

آموزش عکاسی
اهمیت عدد دیافراگم در همین نکته است که با دسترسی داشتن به اعداد بزرگتر ( دیافراگم بسته تر ) ما میتوانیم عمق میدان وضوح را بالاتر برده و به عکسی بهتر دست پیدا کنیم .
بیشتر دوربین های 360 که در حال حاضر در بازار هستند عدد دیافراگم ثابت 2 را دارند که دیافراگم بسیار بازی است و البته این به خاطر کوچک بودن لنز اینگونه دوربین هاست و همین دیافراگم باز باعث میشود تا عمق میدان وضوح بسیار کم باشد و کیفیت تصاویر در عمق عکس دوربین 360 بسیار پایین بیاید . به طور مثال زمانی که شما با دوربین 360 از داخل  آسانسور عکاسی میکنید به نظر تصویر کیفیت خوبی دارد چرا که فاصله دوربین تا اطراف کمتر از 1.5 متر است ( شاید هم کمتر ) ولی زمانی که داخل اتاق 20 متری عکاسی میکنید به نظر کیفیت بسیار کم شده ! ولی در حقیقت دوربین همان است و به خاطر عمق میدان وضوح کمتر به نظر کیفیت پایین آمده است . ( البته کیفیت لنز و دوربین هم مهم است )

بنابراین دوربین 360 اگر دارای دیافراگم متغییر باشد و از دیافراگم های بسته پشتیبانی کند یک ویژگی ارزشمند برای آن محسوب خواهد شد به طور مثال در زمان نوشتن این مطلب دوربین 360 ریکو تتا زد ( richo theta z1 ) دارای دیافراگم 2 ، 4 و 5.6 است .

خب نکته مهم ولی این است که با توجه به عمق میدان کمه بیشتر دوربین های 360 باید فاصله بین نقاط را کمتر کرد و تعداد عکس بیشتر گرفت تا مخاطب بهتر فضا را درد کند و به خاطر سهولت در عکاسی با این دوربین ها این کار زیاد سخت نخواهد بود .

3: حساسیت ( iso ) چیست و چه کاربردی در دوربین 360 دارد ؟

به میزان واکنش سطح حساس به نور ( cmos یا ccd ) به نور اطراف حساسیت گفته میشود یعنی هرچه حساسیت بیشتر باشد برای ثبت تصویر نیاز به نور کمتری هست و هرچه حساسیت کمتر باشد نیاز به نور بیشتری .
نکته مهم ولی در بحث حساسیت این است که میزان حساسیت تاثیر مستقیم بر روی تصویر خواهد گذاشت و هرچه حساسیت بیشتر باشد تصویر دارای دانه های درشت تری خواهد شد و هرچه حساسیت کمتر باشد تصویر شفاف تر خواهد شد .

آموزش عکاسی مقدماتی

نتیجه گیری بر اساس مطالب بالا :

برای عکاسی با دوربین 360 و ساختن تور مجازی با توجه به کیفیت دوربین و لنز باید به حساسیت و سرعت شاتر توجه کرد و اگر دوربین 360 شما دارای دریچه دیافراگم متغیر باشد که بسیار عالی است .
حتما سعی کنید برای اینکه بهترین کیفیت را به دست بیاورید از یک منوپاد و سه پایه در زمان عکاسی استفاده نمایید
سعی کنید در محیط های کم نور از حساسیت پایین استفاده کنید و با قرار دادن دوربین بر روی سه پایه زمان نودرهی را بیشتر کنید ( کم کردن سرعت شاتر ) تا کیفیت تصاویرتان بیشتر شود .
در محیط های باز اگر دوربین دارای دیافراگم متغیر است از دیافراگم های بسته استفاده کنید تا عمق میدان وضوح بیشتری داشته باشید .
در محیط هایی که سوژه های متغیر وجود دارد و یا خودتان در حال حرکت هستید از سرعت های بالای شاتر استفاده نمایید .

سخن آخر :

در این مطلب قصدمان بر این بود تا توضیحاتی ساده در خصوص مفاهیم شاتر و دیافراگم و حساسیت ارائه دهیم تا افرادی که میخواهند با دوربین 360 کار کنند و نیازی هم به آموزش عکاسی به صورت حرفه ای ندارند بتوانند از دوربین خود استفاده بهتری داشته باشند . بنابراین از توضیحات بیچیده و حرفه ای اجتناب شد .

یک دیدگاه برای “دوربین 360 و آموزش عکاسی مقدماتی برای ساختن تور مجازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای