دوربین 360 و انواع آن برای ساختن تور مجازی

بازدید مجازی ، واقعیت مجازی ، عینک وی آر ، عکس سه بعدی ، فیلم سه بعدی و تور مجازی نامهایی است که این روزها افرادی را که به دنبال تکنواوژی های جدید هستند به خود مشغول کرده است .
تور مجازی در حقیقت دیدن یک مکان به صورت بازدید مجازی است ، یعنی شما بدون آنکه به آن مکان بروید بتوانید آنجا را ببینید و درک درستی از آنجا به دست آورید .
بازدید مجازی یک مکان در گذشته امری غیر ممکن بود و بیشتر برای درک حدودی یک مکان افراد میتوانستند عکسهای آنجا را ببینید و یا فیلم ویدئویی تهیه شده از آنجا را ببینند.
ولی امروزه با پیشرفتهای بسیاری که در زمینه عکاسی و نرم افزارهای تهیه عکس بوجود آمده است میتوانیم از یک مکان عکاسی 360 درجه و یا بهتر بگوییم عکس کروی تهیه کنیم و سپس این عکس پانورامای 360 درجه را بوسیله نرم افزارهای ساخت تور مجازی تبدیل به تور مجازی کرده و کاری کنیم تا افراد بتواند از یک مکان بازدید مجازی داشته باشند .
برای ساختن یک تور مجازی قبل از هر چیزی نیاز به تهیه عکس کروی ( و یا پان.رامای 360 درجه ) داریم.
عکس کروی یا پانورمای 360 درجه را میتوان به چند روش درست کرد که در زیر به آنها اشاره میکنیم :
1: عکاسی حرفه ای با دوربین dslr و لنز فیش آی و سر سه پایه مخصوص
2 : عکاسی با دوربین های 360 درجه
3 : عکاسی با گوشی تلفن همراه بوسیله نرم افزارهای عکس کروی ( پیشنهاد نمیشود )
از میان سه روش بالا عکاسان و کارفرمایانی که ارزش مکان خود را درک میکنند حتما روش اول یعنی عکاسی حرفه ای را انتخاب میکنند ، ولی این به آن معنا نیست که دو روش دیگر کاربردی نیست .
روش سوم را میتوان بیشتر میتوان برای سرگرمی انتخاب نمود و اصولا عکاسی با گوشی تلفن همراه نمیتواند کیفیت مناسبی را برای تهیه تور مجازی ارائه دهد . البته باید گفت دوربین های بسیاری از گوشی های تلفن همراه دوربین های خوبی است و اگر روزی ابزاری مانند سر سه پایه مخصوص پانوراما برای آنها به بازار بیاید میتوان روی عکس های گوشی تلفن همراه نیر حساب باز کرد ولی تا زمان نوشتن این مطلب چنین ابزاری ساخته نشده است .

دوربین های 360 درجه

این روزها شاهد آن هستیم که دوربین هایی روانه بازار شده اند که نام 360 درجه را با خود یدک میکشند .
این دوربین ها در حقیقت کاری که میکنند تهیه یک عکس کروی و یا گرفتن فیلم 360 درجه از محیط است تا ما بتوانیم عکس کروی گرفته شده با این دوربین ها را بوسیله نرم افزارهای تهیه تور مجازی تبدیل به تور مجازی کنیم . البته باید گفت بسیاری از این دوربین ها این امکان را دارند تا شما بتوانید درون گوشی تلفن همراه خود و بوسیله نرم افزار خودشان عکس کروی خود را به صورت 360 درجه مشاهده نمایید ولی وقتی ما صحبت از تور مجازی میکنیم منظورمان گشت زدن در یک مکان است یعنی شما مثلا درون یک رستوران بتوانید همه قسمتهای آن را بینید و برای این کار لازم است تا عکس های تهیه شده توسط دوربین 360 درجه را بوسیله نرم افزارهای تور مجازی تبدیل به تور مجازی تو در تو کنیم .
باید گفت که پیشرفت دوربین های 360 درجه بسیار سریع است و بعید نیست که در چند سال آینده به طور کامل جای دوربین های حرفه ای را بگیرد چرا که تولید کنندگان این دوربین ها به دنبال آن هستند تا تولیداتی را ارائه نمایند که تصاویری هر چه بعتر ارائه دهد .
در زیر تعدادی از دوربین های 360 درجه را معرفی خواهیم کرد :

دوربین 360 درجه سامسونگ Samsung Gear 360

این دوربین جزء نمونه های اولین دوربین های 360 درجه ای بود که مطرح شد و بیشتر شرکت سامسونگ آن را به عنوان ابزاری در کنار گوشی های سری اس 7 و 8 و 9 خود ارائه نموده چرا که این دوربین با این گوشی ها کار میکند و به گوشی های دیگر سامسونگ و یا دیگر گوشی های اندروید وصل نمیشود . البته دوربین با گوشی های اپل نیز کار خواهد کرد .
کار نکردن دوربین با سایر گوشی ها خود یکی از نقاط ضعف استفاده از این دوربین است ، البته شاید این موضوع برای سامسونگ مهم نباشد چرا که ای دوربین را صرفا به عنوان ابزاری برای گوشی های خود تولید نموده و نه برای کاربرد برای عموم . ولی برای افرادی که میخواهند عکس 360 تهیه کنند و تور مجازی بسازند این مورد مسئله ساز خواهد شد چرا که باید در کنار این دوربین گوشی خود را نیر تعویض نمایند .
البته نگران نباشید در مدل 2017 این دوبین امکان عکاسی با کمک سلف تایمر گذاشته شده که به شما کمک میکند تا با سلف تایمر عکس خود را بگیرید و سپس عکسها را به کمک برنامه مخصوص در کامپیوتر از دوربین خارج کرده و شروع به تهیه تور مجازی نمایید .
در خصوص کیفیت دوربین باید گفت عکسی که میگیرد بیشتر کلیت مکان را نشان میدهد و در محیط های کم نور عکسها نویز زیادی را دارند ولی در محیط با نور زیاد کیفیت قابل قبلی ارائه میدهد .
اگر به دنبال نشان دادن کلیت یک مکان هستید این دوربین میتواند گزینه مناسبی باشد . ولی اگر میخواهید زیبایی های یک مکتن را نشان دهید نمبتواند گزینه مناسبی باشد .
به طور مثال بسیاری از مشاورین املاک که به دنبال تهیه تور مجازی از خانه ها را دارند صرفا میخواهد کلیت خانه را نشان دهند ولی باید گفت اگر آن خانه لوکس باشد این دوربین گزینه مناسبی نیست چرا که جزئیات را واضح نشان نخواهد داد .

دوربین 360 درجه سامسونگ مدل 2017

دوربین 360 درجه ال جی

ال جی یک دوربین 360 را بیشتر ارائه نکرده است و آن هم مدل R105 است در اینجا هم دوربین به عنوان ابزاری برای گوشی های ال جی ارائه شده ولی ال جی مانند سامسونگ دوربین را محدود نکرده است و شما به راحتی میتوانید با هر گوشی که اندروید باشد بوسیله اپلیکیشن خود دوربین به آن وصل شوید و عکس و فیلم خود را تهیه نمایید .
کیفیت دوربین ال جی به مراتب بالاتر از دوربین سامسونگ است ولی باز هم نمیتواند گزینه مناسبی برای مکانهای لوکس باشد . دوربین ال جی هم مناسب نشان دادن کلیت مکان است ولی با کیفیتی بهتر از دوربین سامسونگ .

دوربین 360 ال جی – ویژگی بسیار خوب این دوربین حمل آن است که به راحتی داخل جیب قرار میگیرد

دوربین 360 درجه Ricoh Theta V 4k 360 Spherical Camera

سری دوربین های 360 درجه theta را میتوان جزء دوربین هایی به شمار آورد که قابل اعتنا است و کیفیت آن کمی کاربر حرفه ای را قلقلک میدهد تا آن را جایگزین دوربین حرفه ای کند . ولی باز هم در نشان دادن جزئیات مانند دوربین های dslr عمل نمیکند ولی میتوان این دوربین را به عنوان یک دوربین 360 درجه آماتور پیشرفته تلقی کرد . این دوربین برای مشاورین املاک میتواند گزینه بسیار خوبی باشد. چرا که هم کلیت را نشان میدهد و هم میتواند زیبایی ها را نشان دهد ( چرا که نویز کمتری دارد ) .

دوربین 360 درجه تتا

دوربین 360 درجه گوپرو مدل فیوژن
GoPro Fusion 360° Action Camera

گوپرو که به عنوان شرکت تولید دوربین های ورزشی معروف کرد این بار دوربینی را روانه بازار کرده که میتواند عکسهای 360 درجه بگیرد ( در کنار فیلمبرداری 360 درجه ) . کیفیت عکسهای مدل فیوژن بسیار خوب است و میتواند به راحتی جایگزین دوربین های حرفه ای شود ( البته همواره عکاسی با دوربین dslr عکسی با کیفیت بالا خواهد داد ) . اگر میخواهید به سرعت عکس کروی تهیه نمایید و سپس تور مجازی حرفه ای بسازید این دوربین گزینه بسیار مناسبی برای مقاصد تجاری به حسب میآید . البته ارزان نیست .

دوربین 360 درجه گوپرو فیوژن

سخن آخر

در مطلب بالا سعی شد تا 4 نوع دوربین را به شما معرفی نماییم ولی در بازار پر است از دوربین های 360 درجه با امکانات مختلف . ولی چیزی که تجربه شده است این است که بسیاری از این دوربین ها روی کاغذ مشخصات بسیار قوی را ارائه میکنند ولی پس از تهیه و عکاسی کیفیتی نا امید کننده ارائه میدهند .
همچنین بسیاری از دوربین های360 درجه داخل کشورمان موجود نیستند و شما باید آنها را از سایتهای خارجی تهیه نمایید بنابراین حتما تحقیق نمایید .
امید است تا این مطلب مفید فایده بوده باشد .
همچنین شما یتوانید برای مشاوره با قسمت پشتیبانی سایت ببین برو ارتباط برقرار نمایید .

www.bebinboro.com/


4 دیدگاه در “دوربین 360 و انواع آن برای ساختن تور مجازی

  1. ممنون از مطلبتون ، من خودم دوربین سامسونگ رو داشتم ولی کیفیتش راضی کننده نبود برام … اگر دنبال چیز حرفه ای هستین بهترینش همون فیوژنه که اونم خبلی گرونه الان

  2. منم سامسونگ خریدم ولی خیلی نا امید کننده بود ، الان تتا دارم خیلی بهتره ولی در کل حرفه ای نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای