دوربین 360 یا دوربین dslr برای تور مجازی ؟

شاید اگر 10 سال پیش این سوال را مطرح میکردیم که برای ساختن تور مجازی دوربین 360 بهتر است و یا دوربین dslr  سوالی عجیب به نظر میآمد چرا که گزینه ای به نام دوربین 360 وجود نداشت !
ولی طی سالیان اخیر صنعت عکاسی پیشرفتهای بسیاری را طی کرده و علاوه بر تکامل دوربین های دیجیتال SLR ما شاهد تولید دوربین های دیجیتال گوناگون هستیم که یکی از آنها نیز دوربین 360 است . دوربین 360 چه کار میکند ؟ در حقیقت این دوربین ها از دو لنز با زاویه دید وسیع ( از 190 تا 210 درجه ) تشکیل یافته اند که اصولا در دوطرف دوربین قرار دارد و میتواند دو عکس با زاویه دید وسیع بگیرد و با هم ادغام کند تا عکسی 360 درجه افقی در 180 درجه عمودی بوجود بیاید .
همین کار در دوربین های dslr بوسیله گرفتن چندین عکس و چسباندن آنها به هم انجام میشود که با توجه به زاویه دید لنز شما تعداد عکسها متفاوت خواهد بود مثلا شما برای بوجود آوردن یک عکس 360 درجه از اتاق با دوربین قطع کوچک ( 35 میلیمتری ) و با لنز با فاصله کانونی 50 که برای این دوربین نرمال محسوب میشود احتمالا باید حدود 50 تا 70 عکس بگیرید و با لنز فیش آی احتمالا حدود 10 عکس . و البته برای عکاسی نیاز به ابزار حرفه ای چون سر سه پایه پانوراما خواهید داشت تا عکس نهایی شما دارای کمترین خطا در هنگام چسباندن عکسها به هم باشد .

حال باید شما بدانید که  برای چه کاری میخواهید اقدام به تهیه تور مجازی کنید چرا که دانستن این موضوع بسیار مهم است ، اگر مکان شما دارای جزئیات بسیاری است که دیده شدن آن جزئیات برایتان مهم است به گزینه ای جز دوربین dslr فکر نکنید ولی اگر میخواهید کلیت یک مکان را نشان دهید میتوانید به دوربین های 360 نیز فکر کنید .

حال به  طور کلی به نقاط ضعف و قوت هر کدام میپردازیم :

دوربین dslr به همراه لنز فیش آی :
نیاز به دانش عکاسی در حد پایه دارد
نیاز به داشتن دوربین + لنز فیش آی + سر سه پایه پانوراما + سه پایه دوربین
سرعت عکاسی پایین ( هر نما حدود 10 تا 15 دقیقه )
نیاز به چسباندن عکسها به هم
کیفیت بسیار بالای عکس های نهایی
عدم امکان عکاسی از هر نقطه دلخواه
عدم امکان نصب روی پهباد برای عکاسی هوایی
گران بودن دوربین و لنز و سر سه پایه

دوربین 360 :
عدم نیاز به دانش عکاسی ( داشتن دانش عکاسی کمک خواهد کرد تا عکسهای بهتری بگیرید )
نیاز به داشتن تک پایه جهت عکاسی
سرعت عکاسی بالا ( هر عکس 1 یا 2 دقیقه )
عدم نیاز به چسباندن عکسها به هم
کیفیت پایین نسبت به dslr – متغییر در انواع دوربین 360
امکان عکاسی از نقاط مختلف
امکان نصب روی پهباد
قیمت کمتر از dslr  در بعضی مدل ها – در بعضی مدلهای حرفه ای ممکن است گرانتر شود .

باید گفت شما با هر وسیله ای که عکس تور مجازی را تهیه نمایید باید آنها توسط برنامه های اختصاصی تبدیل به تور مجازی کنید و خروجی نهایی به مهارت شما استفاده از نرم افزارها مربوط است ولی کیفیت عکس به کار گرفته شده در تور مجازی ارتباط مستقیم به نوع عکاسی دارد .
باید گفت کیفیت دوربین های 360 بسیار بالا رفته است ولی دو نکته بسیار مهم آنها را از نظر کیفیت عقب تر از dslr نگه داشته است ، اول فاصله کانونی  و عدد دیافراگم و دوم اندازه سنسور .
فاصله کانونی ارتباط مستقیمی با عمق میدان وضوح دارد و هر چه فاصله کانونی کمتر باشد عمق میدان بیشتر میشود ولی برای اینکه در این عمق میدان زیاد شما جزئیات در دور را به خوبی ببینید نیاز به بسته شدن دیافراگم خواهید داشت که قاعدتا این کار به دلیل کوچکی دوربین های 360 هنوز امکانپذیر نیست و همین امر باعث میشود تا جزئیات در دوربین های 360 در دوردست به خوبی دیده نشود همچنین اندازه سنسور نیز عامل مهمی در کیفیت تصویر مخصوصا در محیط های کم نور است که خب باز هم دوربین های 360 به دلیل کوچکی از سنسورهای کوچکی استفاده میکنند و به همین دلیل به پای دوربین های dslr نمیرسند .
نکته قابل تامل ولی پیشرفت در زمینه نرم افزارهای داخلی دوربین های 360 و همچنین کیفیت ساخت لنز آنهاست که گاهی ما را حیرت زده میکند و دور نیست زمانی که دوربین های dslr را کنار بزند .

سخن آخر :

باید گفت هدف اصلی در تهیه یک تور مجازی نشان دادن یک مکان به طور کامل است و اگر آن مکان دارای زیبایی هایی نیز باشد کیفیت عکس بسیار با اهمیت خواهد بود بنابراین انتخاب شما حتما باید تهیه تور مجازی با دوربین dslr  باشد ، به طور مثال اگر شما در محیط یک لوستر دارید که دیده شدن زیبایی های آن لوستر برای شما اهمیت دارد انتخاب شما باشد dslr  باشد ولی اگر فقط به دنبال نشان دادن کلیت یک محیط هستید دوربین های 360 میتواند پاسخگو باشد .

2 دیدگاه در “دوربین 360 یا دوربین dslr برای تور مجازی ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای