علت کند شدن گوشی و راه حل رفع کندی گوشی

کند شدن گوشی هوشمند یکی از آن مسائلی است که کاربران تلفن همراه با ان روبرو هستند و از آن شکایت دارند . کند شدن گوشی دلایل گوناگونی میتواند داشته باشد از جمله دلایل نرم افزاری و یا سخت افزاری که ما به تعدادی از آنها می پردازیم و راه حل رفع آن را نیز میگوییم .

برنامه های در حال کار در پس زمینه

بسیاری از ما اپلیکیشن های گوناگونی را در گوشی خود نصب میکنیم که بسیاری از آنها در پس زمینه گوشی ما در حال فعالیت هستند و ما از آن خبر نداریم و بسیار پیش می آید که این برنامه ها پس از مدتی دیگر به درد ما نمی خورد ولی ما فراموش میکنیم تا آنها را لز روی گوشی خود پاک کنیم و همین امر باعث کند شدن گوشی ما میشود .
اصولا بسیاری از گوشی های هوشمند دارای منابع بسیار زیادی نیستند و منابع آنها محدود است مانند منابعی چون حافظه رم ، پردازنده و حتی حافظه داخلی گوشی ، بنابراین این منابع محدود باید به برنامه های گوناگون جهت اجرا هنگام کار و در پس زمینه اختصاص یابد و حال فرض کنید برنامه ای منابع زیادی را در پس زمینه به خود اختصاص دهد که خود باعث کند شدن گوشی خواهد شد . البته باید گفت سیستم عامل اندروید در خصوص مدیریت استفاده از منابع در پسزمینه بسیار مدیریت شده عمل میکند ولی خب آن هم محدودیت هایی دارد و ممکن است نصب اپلیکیشن های زیاد و ناکارامد برای ما موجب اختلال در کارکرد اندروید ما شوند بنابراین ما باید کارهایی را انجام دهیم تا سرعت گوشی به خالت قبل بازگردد .
پس قبل از هر چیز برنامه هایی که زمان زیادی است از آنها استفاده نمیکنید را از روی گوشی خود پاک کنید ، یکی از راههایی که میتوانید ببینید چه برنامه هایی در پس زمینه در حال فعالیت هستند این است که بخش Developer Options را در گوشی فعال کنید ( کافی است در قسمت About phone بر روی کلمه build number هفت بار پشت سر هم ضربه بزنید تا فعال شود ) سپس در این قسمت به قسمت Running services بروید و از برنامه هایی که در حال فعالیت هستن با خبر شوید و برنامه هایی که به آنها حتیاج ندارید ولی در پس زمینه در حال اجرا هستند را پاک نمایید .

پر شدن حافظه رم در گوشی

حافظه رم در گوشی تلفن همراه حافظه موقت گوشی است که نقش مهمی در سرعت عملکرد گوشی و برنامه ها بازی میکند اگر شما گوشی با حافظه رم 1 گیگ داشته باشید و برنامه های زیادی را روی گوششی خود نصب نماید کند شدن گوی امری طبیعی است چرا که برنامه ها در حال به روزرسانی هستند و به منابع رم بیشتری نیاز دارند و هنگامی که شما چندین برنامه سنگین را بر روی گوشی خود نصب میکنید ( مانند تلگرام و اینستاگرام و وات اپ ) حتی زمانی که از این برنامه ها استفاده هم نمیکنید آنها منابع رم را به خود اختصاص میدهند و باعث کندی در عملکرد گوشی شما خواهند شد .
اگر شما قصد تعویض گوشی خود و خریدن گوشی با حافظه رم بیشتر نیستید بهتر است سعی کنید تا برنامه های کاربردی را بر روی گوشی خود نصب کنید و از طرفی با نصب برنامه های جانبی مانند clean master هر چند وقت یک بار حافظه رم را خالی کنید این کار باعث خواهد شد سرعت دستگاه بهتر شود .

پر شدن حافظه اصلی دستگاه

حافظه اصلی گوشی همان جایی است که خود سیستم عامل و برنامه های اصلی نصب شده اند و پس از مدتی با توجه به مقدار حجم آن پر خواهد شد و یکی از عوامل کندی گوشی همین پر شدن حافظه اصلی گوشی است ! ولی گاهی شما میگویید که تعداد برنامه های نصبی شما زیاد نیست ولی حافظه در حال پر شدن است یکی از دلایل عمده این امر این است که زمانی که شما از برنامه هایی مانند تلگرام و واتس اپ استفاده می کنید بذون آنکه خودتان بدانبد تمام فیلمها و عکسهایی که میبینید در داخل فولدری در این برنامه ها ذخیره میشود و حافظه شما را پر میکند از طرفی زمانی که شما در گالری تصاویر خود عکسی را مشاهده میکنید یک عکس کوچک نیز داخل فولدری جداگانه ذخیره میشود ولی شما آن را نمیبینید بنابراین کافی است از طریق برنامه فولدر گوشی خود به مسیر حافظه اصلی گوشی بروید و در جایی که برنامه هایی مانند تلگرام نصب هستند داخل فولدر عکس و فیلم آنها را پاک کنید و خواهید دید که حجم زیادی از حافظه گوشی شما بازخواهد گشت در این مورد هم میتوانید از برنامه هایی مانند clean master استفاده کنید این برنامه ها فایل هایی اضافی  و  بدون کاربرد را شناسایی کرده و امکان حذف آنها را به ما خواهد داد.
در بعضی از گوشی ها نیز این امکان وجود دارد تا برنامه ها را بر روی کارت حافظه جانبی نصب کنید که این امر باعث میشود تا عملکرد دستگاه کمی بهتر شود چرا که حافظه اصلی دستگاه کمتر درگیر خواهد بود .

آیا باتری باعث کندی می شود !

باید گفت بعله ! باتری گوشی بعد از گذشت چند سال ( دئ تا 3 سال ) عملکرد اولیه خود را از دست میدهد و شارژ دهی درستی انجام نمیدهد و به همین خاطر از خود گرما تولید میکند و این گرما بر روی پردازنده و رم گوشی تاثی میکذارد و باعث کندی آنها میشود از طرفی پردازنده برای عملکرد کامل خود نیاز به جریان برق زیادی دارد و زمانی که باتری نمیتواند مانند قبل آن جریان را تولید کند تاثیر مستقیم بر روی پردازنده میگذارد و خب قاعدتا گوشی کند خواهد شد . راه حل این مورد جایگزین کردن باتری جدید با باتری کهنه است .

به روزرسانی کنیم یا نه ؟

در خصوص اینکه با به روز رسانی گوشی آن کند خواهد شد نظر های گوناگونی وجود دارد ولی چیزی که مشخص است این است که به روزرسانی اندروید گوشی نیاز به منابع بیشتر نیز خواهد داشت ولی باید گفت اصولا شرکت های سازنده گوشی تا جایی به روزرسانی را ارائه میدهند که به عملکرد دستگاه لطمه نخورد و از جایی به بعد دیگر به روزرسانی ارائه نمیدهند برای آن گوشی .
ولی نکته قابل توجه به روز رسانی کردن برنامه هاست بعله ززمانی که شما برنامه ها را به روز میکنید آنها حجم بیشتری از فضای گوشی را به خود اختصاص میدهند و به مرور حافظه شما پر خواهد شد و این امر باعث کندی گوشی میشود ولی نگران نباشید چرا که اصولا برنامه ها به گونه ای طراحی میشوند که منابع سیستم را به صورت مدیریت شده مصرف کنند و شاید دلیل اصلی کند شدن گوشی در زمان به روزرسانی یک برنامه هماهنگی برنامه با نسخه اندروید شما باشد ! تا زمانی که نسخه اندروید شما به روز است برنامه ها نیز با منابع گوشی و اندروید شما هماهنگ هستند ولی زمانی که اندروید های جدید ارائه میشود و به روزرسانی برای گوشی شما ارائه نمیشود ( به جهت کم بودن منابع سخت افزاری ) آنجاست که برنامه و گوشی با کندی روبرو میشود ، خب  باید چه کرد ؟ راه حل این است که برنامه های گوی را تا زمانی که خللی در عملکرد آنها ایجاد نشده به روز نکنید ولی خب با توجه به سرعت زیاد حرکت تکنولوژی به سمت جلو شاید راه حل نهایی تعویض گوشی است !

انتظار ما و کندی گوشی !

نکته بسیار مهم این است که شما چه انتظاری از یک گوشی با منایع مشخص دارید ؟ این واضح است که تولیدات جدید همیشه سرعت و دقت بیشتری خواهد داشت و محصولات قدیمی کند تر هستند ولی گاهی یک گوی صرفا برای کاری سبک طراحی شده و قاعدتا منابع سخت افزاری زیادی نیز ندارد شما نیز نباید انتظار زیادی از آن داشته باشید . بنابراین باید بدانیم که چه انتظاری از گوشی داریم و اگر میخواهیم انواع برنامه ها را نصب کنیم و تمام کارهای وب گردی خود را با گوشی انجام دهیم به سراغ گوشی رده بالا برویم و نه اینکه گوشی میان رده خریداری کنیم و از کند بودن آن بنالیم . گاهی یک گوشی برای مادر بزرگ ما بسیار سرعت بالایی دارد چرا که او فقط برای مکالمه و نصب چند برنامه کاربردی گوشی را استفاده میکند ولی برای ما آن گوشی اصلا مناسب نیست و نیاز ما را برآورده نمیکند .

بررسی سریع :

نصب برنامه های زیاد و عدم کار کردن با آنها و کارک ردن در پسزمینه : علت اصلی کندی گوشی > راه حل > پاک کردن برنامه های بلا استفاده
پر شدن حافظه رم : علت کندی گوشی > راه حل > پاک کردن حافظه رم با برنامه های بهینه کردن رم مانند clean master
پر شدن حافظه اصلی گوشی : علت کندی گوشی > راه حل > پاک کردن فایل های اضافی در پسزمینه مانند عکسها و فیلمهای برنامه ها
باتری قدیمی : باعث تاثیر روی پردازنده > راه حل > تعویض باتری قدیمی

 

استفاده از این مطلب با ذکر نام و لینک سایت ببین برو بلامانع است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای