مدرسه چهارباغ اصفهان که روی لجن زار بنا شده

مدرسه چهارباغ اصفهان یکی از بناهای تاریخی ایران است . این بنا متعلق به اواخر دوران صفویه و زمان پادشاهی شاه سلطان حسین است .
نام دیگر مدرسه چهارباغ اصفهان مدرسه مادر شاه است . و چون در آن زمان و زمان حال در مدرسه فعالیت های مذهبی نیز انجام میگرفته به ان مسجد نیز میگویند .

مدرسه چهارباغ اصفهان

 این بنا ۳۰۰ سال قبل با روشی جالب ساخته شده :

زمین مدرسه بر روی یکی از کانالهای آب زاینده رود است و امکان ساختمان سازی روی این زمین با تلاقی امکان پذیر نبود. ولی دانشمند آن زمان شیخ بهایی،ایده ای برای ساخت مدرسه مطرح کرد که مورد توجه اروپاییان قرار گرفت. و ساختمانهای زیادی در اروپا با این تکنیک ساخته شد.
ایده این بود که پی ساختمان را با مقدار زیادی زغال چوب به ارتفاع ۲متر بپوشانند و بعد از کوبیدن زغال روی آن را ملات ساروج و شفته پرکنند. از آنجایی که این ملات باید حسابی کوبیده می شد تا عمل بیاید
شیخ بهایی با ابتکار خود دستور داد هر روز صبح چند سکه طلا را دورن ملات بگذارند و بعد به مردم اعلام میکردند که بیایند و از لا به لای ملاتها سکه های طلا را پیدا کنند. به این صورت در روزهای پی در پی از اول صبح تا شب ملاتها لگدمال می شد و به اصطلاح عمل می آمد.
این مدرسه موقوفات زیادی داشت و از درآمد آن موقوفات طلاب و معلمان مدرسه در رفاه کامل تحصیل می کردند و علاوه بر مقرری ماهانه، خوراک، پوشاک ،درمان و حتی شستشوی لباسهایشان از درآمد حاصل از موقوفات بود.
این مدرسه کتابخانه نفیسی داشت که در زمان حمله افغانها نابود شد.
معماری و تزیینات مدرسه بسیار خیره کننده است و در زمینه تنوع در کاشی کاری حرف اول را بین معماریهای صفوی میزند.
اکنون فقط در ایام نوروز امکان بازدید از مدرسه چهار باغ فراهم است – ( در باره این مدرسه بیشتر بدانید … )

مدرسه چهارباغ اصفهان

تهیه و گردآوری مطلب : آتوسا شاکری

مشاهده تور مجازی اماکن تاریخی و گردشگری ( کلیک کنید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای