نکات طلایی در عکاسی تور مجازی و عکاسی 360

در این مطلب قصد داریم تا به عکاسی 360 و عکاسی برای ساختن تور مجازی بپردازیم . البته نکاتی که بیان میشوند مخصوص عکاسی 360 با استفاده از دوربین dslr و سر سه پایه پانوراما است و باید گفت این روش عکاسی 360 حرفه ای ترین روش برای ساختن تور مجازی است و اگر درست انجام نشود میتواند خروجی خوبی را در پی نداشته باشد .

قبل از هر چیز به لوازم مورد نیاز برای عکاسی میپردازیم :
1 : دوربین dslr : برای عکاسی حتما نیاز به دوربین های بسیار گران قیمت نیست و یک دوربین که قابیلت تعویض لنز را داشته باشد مناسب است همچنین پسنهاد میشود دوربین از نوع بدنه کوچک و کراپ فریم باشد ! حتما میگویید فول فریم که بهتر است ، بعله در صورتی که دوربین شما فول فریم است خب که هیچ ولی اگر قصد خریداری دارید دوربین را دارید  کراپ فریم بهتر است و بهتر است بدنه کوچک باشد . در عکاسی 360 یکی از موارد مهم عمق میدان وضوح است و باید گفت سنسور های کراپ فریم عمق میدان بیشتری را در اختیار ما قرار میدهند مثلا شما با یک دوربین فول فریم برای رسیدن به عمق میدانی به اندازه دوربین هاف فریم ( کراپ فریم ) باید از دیافراگم 22 استفاده کنید در حالی که همان عمق میدان در کراپ فریم 11 خواهد بود و خب این باعث خواهد شد در محیطهای داخلی زمان توردهی کمتر شده و احتمال ایجاد لرزش و تار شدن تصاویر کمتر شود .
2 : لنز فیش آی : بهترین لنز برای عکاسی 360 و ساختن تور مجازی لنز فیش آی است چرا که زاویه دیدی وسیع را در اختیار ما میگذارد و باعث میشود تا ما برای عکاسی تعداد کمتری عکس بگیریم و خب این باعث خواهد شد زمان عکسبرداری کاهش پیدا کند و همچنین در مرحله چسباندن عکسها به یکدیگر احتمال وجود خطا در عکس نهایی به حداقل برسد به طور مثال شما برای عکاسی 360 از یک اتاق 15 متری با لنز 50 میلیمتری حدود 70 عکس باید بگیرید و با لنز فیش آی احتمالا فقط 10 عکس نیاز است .
3 : سر سه پایه پانوراما : این وسیله مهمترین وسیله برای عکاسی 360 بوسیله دوربین دی اس ال آر است . ما برای اینکه بتوانیم یک تور مجازی حرفه ای را خلق کنیم نیاز به عکسهایی داریم که در دو جهت افقی و عمودی 360 و 180 درجه را پوشش دهند و این یعنی به وجود آمدن یک کره ؛ حال برای اینکه عکسهای گرفته شده توسط دوربین به درستی به هم بچسیند دوربین باید در مرکز کره قرار گرفته باشد ( که به مرکز کره نودال پوینت هم میگویند ) و قرار دادن دوربین در مرکز کره وظیفه سر سه پایه پانوراما است ، بنابراین در صورتی که سر سه پایه پانوراما نداشته باشید احتمالا عکس نهایی شما دارای خطاهای بسیار خواهد بود .
4: سه پایه دوربین : مهم است ! بعله سه پایه دوربین مانند زیربنای یک ساختمان میماند اگر خوب و محکم نباشد ساختمان فرو خواهد ریخت . سه پایه خوب و محکم باعث میشود تا در زمان استفاده از سر سه پایه پانورما و زمان عکاسی کردن شما از جای خود تکان نخورید و در زمان عکاسی با سرعت های پایین شاتر عکسها دچار تاری نشوند .

خب پس از بررسی اجمالی لوازم اصلی مورد نیاز به نکاتی دیگر در خصوص عکاسی 360 میپردازیم :

1 : نصب دوربین روی سر سه پایه پانوراما : بهترین حالت برای نصب دوربین روی سر سه پایه حالت عمودی است چرا که در این حالت قسمت بیشتری از سقف و کف در کادر تصویر خواهد بود و باعث میشود تا شما عکس کمتری بگیرید و خب عکس کمتر یعنی خطای کمتر در عکس نهایی .
2 : همپوشانی عکسها : حتما دقت کنید تا عکس دوم 30 در صد از قسمت انتهایی عکس اول ( در جهتی که میچرخید ) را در بر بگیرد و نگویید چون لنز فیش آی است مهم نیست ! هر چه همپوشانی شما بیشتر باشد در صورت بروز خطای احتمالی در عکس میتوانید در ادیت راحت تر آن را درست کنید .
3 : از تایمر استفاده کنید : در فضاهای داخلی نیاز است تا برای به دست آوردن عمق میدان بیشتر ( برای نشان دادن هر چه بیشتر محیط به صورا واضح ) عدد دیافراگم شما بسته تر باشد و این یعنی زمان نور دهی بیشتر و زمان نوردهی بیشتر یعنی دوربین و سه پایه به هیچ وجه نباید تکان بخورند چرا که باعت تاری در تصویر خواهند شد بنابراین بهتر است از تایمر 10 ثانیه استفاده کنید تا در طول مدت 10 ثانیه تمام تکانهای سه پایه از بین رفته باشد . این نکته بسیار مهم است چرا که رعایت نکردن این نکته باعث خواهد شد عکس نهایی شما کمی تار باشد ، اگر هم از ریموت استفاده میکنید حتما 7 تا 10 ثانیه پس از چرخش دوربین صبر کنید بعد عکاسی کنید . از همه مهمتر اینکه اگر از تایمر استفاده میکنید حتما باید لرزشگیر لنز یا دوربین خاموش باشد وگرنه عکسها باز هم مقداری به جهت حرکت داخلی لرزشگیر تار خواهد شد .
4 : تراز سفیدی ( وایت بالانس ) : اگر میخواهید همه کار خود و زحمات خود را از بین رفته ببینید تراز سفیدی را روی اتوماتیک بگذارید ! این اشتباه مهلکی است ! تراز سفیدی دوربین حتما باید روی یک مود خاص در تمام عکس ها باشد بنابراین با توجه به محیطی که در حال انجام عکاسی در آن هستید تراز سفیدی را روی یک مود مشخص برای تمامی عکسها قرار دهید . این کار باعث خواهد شد تا عکس نهایی از نظر رنگ تصویری یک دست باشد .
5 : نورسنجی : نورسنجی یعنی تعادل بین شدت نور وارد شده به دوربین ( عدد دیافراگم )  و زمان نوردهی  ( عدد سرعت شاتر ) با توجه به حساسیت دوربین ( ایزو iso )  ، نورسنجی باید یک بار انجام شود و در تمامی عکسها از تنظیماتی یکسان استفاده شود تا عکس نهایی یک دست باشد . بهترین حالت نورسنجی این است که اول از همه عدد دیافراگم را روی یک عدد ثابت قرار دهید ( مثلا 16 ) سپس حساسیت را هم با توجه به شرایط نوری تعیین کنید ( مثلا بین 200 تا 400 ) و سپس بوسیله نوسنج دوربین یک بار در قسمت پر نور صحنه و یک بار در قسمت کم نور صحنه اقدام به نورسنجی نمایید و عدد سرعت شاتر مابین دو عدد به دست آمده را برای سرعت شاتر انتخاب نمایید و سپس تمامی عکسها را با همان تنظیمات بگیرید . مثال : عدد دیافراگم : 16 عدد ایزو : 200 نورسنجی در قسمت کم نور سرعت شاتر : 1/2 ثانیه – نور سنجی در قسمت پر نور سرعت شاتر : 1/30 ثانیه حال ما عدد مابین را انتخاب می کنیم مثلا 1/15 یا 1/8 ثانیه میتواند مناسب باشد .

رعایت کردن این 5 نکته در مرحله عکاسی میتواند عکس نهایی شما را بیش ار پیش حرفه ای تر کند . در صورتی که نیازمند آموزش کامل ساختن تور مجازی هستید میتوانید از بسته آموزش تور مجازی به همراه آموزش نرم افزارها استفاده نمایید .

انتشار مطلب با ذکر نام و لینک سایت ببین برو بلامانع است

یک دیدگاه برای “نکات طلایی در عکاسی تور مجازی و عکاسی 360

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای