کسب درآمد از عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و کسب درآمد از آن

عکاسی شاید قدمت زیادی نداشته باشد و حدود 200 سال از اختراع آن نگذشته باشد ( تاریخ عکاسی )  ولی در همین مدت پیشرفتهای زیادی را به خود دیده ! یکی از شاخه های عکاسی ، عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است که توانسته نقش بسیار مهمی در زمینه تبلیغات داشته باشد و بسیاری از صاحبان کالا نیز برای نشان دادن محصولات خود و معرفی آنها به دیگران از عکاسی استفاده نموده اند .
در این مطلب میخواهیم به نکاتی در زمینه راه های کسب درآمد در گرایش عکاسی صنعتی و تبلیغاتی اشاره کنیم و بگوییم برای اینکه یک فرد آماده فعالیت در این زمینه عکاسی شود باید چه راهی را طی نماید تا بتواند به درآمدی بالا دست یابد .

1 : عکاسی را باید آموخت / گام اول آموزش

بسیاری از افرادی که علاقمند به عکاسی هستند این تصور غلط را دارند که عکاسی نیاز به آموزش ندارد و فقط با خریدن یک دوربین حرفه ای میتوانند پا به عرصه عکاسی بگذارند ، البته اگر صرفا خرید دوربین عکاسی حرفه ای برای عکاسی خانوادگی و استفاده از حالت تمام اتوماتیک دوربین باشد که مسئله فرق میکند ولی اگر میخواهید عکاسی را به عنوان یک هنر و یا شغل انتخاب کنید باید گفت آموزش عکاسی اولین و مهمترین قدم برای وارد شدن به دنیای عکاسی است .
بنابراین قبل از هر چیز حتی قبل از خرید دوربین بهتر است عکاسی را از آموزشهای مقدماتی فرا بگیرید و حداقل بعد از گذراندن یک دوره آموزش مقدماتی و پیدا کردن بینش اولیه نسبت به عکاسی اقدام به خرید دوربین نمایید .

2 : تهیه دوربین عکاسی / با توجه به نیاز خرید کنید

قاعدتا ابزار عکاسی دوربین است و شما بعد از گذراندن یک دوره اولیه و آموزش اصول اولیه عکاسی میبایست دوربین تهیه نمایید . بهترین فرد برای تصمیم در مورد خرید دوربین خود شما هستید ، شما اکنون اطلاعات و آموزشهای اولیه عکاسی را فراگرفته اید و با مفاهیم کلی در عکاسی آشنا شده اید و کاربردهای آنها را میدانید بنابراین کافی است تا اطلاعات یک دوربین و مشخصات فنی آن را مطالعه کنید تا به قابلیت های آن دوربین آشنا شوید .
حال باید بدانید در ادامه قرار است چه نوع عکاسی را انتخاب کنید  ، آیا میخواهید به عنوان یک هنرمند عکاسی را ادامه دهید و یا میخواهید وارد بازار کار عکاسی مانند عکاسی مجالس و یا عکاسی صنعتی و تبلیغاتی شوید ؟ بعد از پاسخ به این سوال میتوانید دوربین خود را انتخاب نمایید البته بهتر است در ابتدای راه از اساتید و فروشندگان مطلع نیز مشاوره بگیرید و شما نیاز خود را به آنها بگویید تا آنها دوربینی متناسب با نیاز شما را معرفی کنند . بسیاری هستند که در ابتدای راه آخرین مدل دوربین حرفه ای از یک برند را خریداری میکنند و پول زیادی هم میپردازند ولی بعد از گذشت چندین ماه متوجه میشوند که درست است بهترین دوربین بازار را در دست دارند ولی آن دوربین مناسب گرایش عکاسی آنها نیست .
در خرید دوربین به بزرگی و گران بودن دوربین توجه نکنید و نسبت به بودجه خود بهترین را خریداری نمایید و بدانید قرار است شما متناسب با نیاز خود خرید کنید و نه به خاطر داشتن گرانترین دوربین !
نکته مهم : هر چه دوربین پیشرفته تر و حرفه ای تر باشد برای خروجی بهتر نیاز به تجربه و دانش بیشتری در عکاسی دارد و یادتان باشد اگر شما عکاسی را بدانید بهترین نتیجه را با هر دوربینی خواهید گرفت . البته این به آن معنا نیست که دوربین کم اهمیت است در بسیاری مواقع شما برای داشتن تصویری بسیار واضح نیازمند دوربین و لنزی بسیار حرفه ای خواهید بود . به نکاتی مانند وزن دوربین توجه کنید بسیاری از دوربین ها ممکن است برای خانمها مناسب نباشد .
یک تجربه : بسیار پیش آمده که مشتریان من کارخانه دارانی بوده اند که خودشان برای کارخانه بهترین دوربین عکاسی بازار را خریداری کرده اند تا محصولات خود را عکاسی کنند ولی در نهایت به سراغ عکاس رفته اند و من در بسیاری موارد با دوربینی که مدلش پایین تر بوده برای آنها عکاسی کرده ام و عکسها چاپ هم شده است چرا که عکاس است که عکس را میگیرد و نه دوربین .

3 : آموزش تخصصی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

در مرحله بعدی شما نیاز خواهید داشت تا در زمینه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی آموزش ببینید ، البته ممکن است شما بخواهید در زمینه پرتره و عکاسی مدلینگ کار کنید ولی اشکالی ندارد چرا که این دو گرایش عکاسی نیز در زیرمجموعه تبلیغاتی میتوانند قرار بگیرند و در حین آموزشها به آنها هم پرداخته میشود . آموزش عکاسی صنعتی و تبلیغاتی شامل آموزش انواع نورپردازی برای سطوح مختلف ( براق / مات / زبر / بافت دار / سیاه / سفید و … ) است و بیشتر آموزشها مربوط به نورپردازی است . در قسمت دیگر آموزشها مربوط به انواع ترکیب بندی ها و چیدمانها در عکاسی تبلیغاتی خواهد بود و در آخر هم باید مقداری مبانی هنرهای تجسمی و رنگ شناسی را بیاموزید .
باید بدانید که علاوه بر آموزشهای تخصصی عکاسی صنعتی در زمینه نورپردازی و آموزشهای مبانی هنرهای تجسمی و رنگ شناسی باید اقدام به دیدن انواع عکسهای صنعتی نموده و بهتر است آنها را برای خود تحلیل کنید به طور مثال زمانی که عکس تبلیغاتی ای را میبینید به نوع ترکیب بندی و چیدمان و نورپردازی آن توجه کنید .

4 : مدتی را کارآموزی کنید و خوب نگاه کنید

پس از اینکه آموزشهای مقدماتی و تخصصی را گذراندید اکنون زمان آن رسیده است که تجربه کنید و آموخته های خود را به عمل ببندید ، البته به طور معمول در طول فرایند آموزش شما با ابزارهای گوناگون و نحوه کار کردن با آنها و نحوه کار کردن با دوربینتان را می آموزید ولی شرایط کلاس آموزشی با شرایط یک پروژه واقعی که برای کارفرما انجام میشود متفاوت است بنابراین لازم است تا مدتی را در کنار یک عکاس حرفه ای در زمینه صنعتی و تبلیغاتی به عنوان کارآموز و یا دستیار کار کنید و خوب به طول انجام پروژه و روند انجام کار دقد کنید و بیشتر از اینکه سوال کنید نگاه کنیئ و بیآموزید .
پس از مدتی کار کردن در فضای صنعتی و تبلیغاتی کم کم اعتماد به نفس خود را به دست میآورید و آماده میشوید تا به صورت مستقل کار کنید . ولی از آموختن هیچگاه دست برنداربد و بدانید که عکاسی با سرعت زیادی در حال پیشرفت است .

5 : بازار کار عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

شما میتوانید پس از اینکه تجربه لازم را به دست آوردید یا در شرکت های تبلیغاتی به عنوان عکاس استخدام شوید و یا در شرکتهایی که نیاز به عکاس تبلیغاتی دارند مشغول شوید و یا به صورت یک فریلنسر برای خودتان کار کنید و با تبلیغات در شبکه های اجتماعی و عضویت در سایت های فریلنسری ( مانند پونیشا) برای خودتان کار کنید و در آخر هم میتوانید یک استودیو عکاسی تبلیغاتی برای خودتان راه اندازی کنید .
راه اندازی استودیو عکاسی صنعتی بر عکس استودیو های عکاسی عروس و مجالس نیازمند دکور و یا فضای خاصی نیست و شما با داشتن حداقل دو شاخه نور و دوربین هم میتوانید در فضایی 40 متری هم استودیو خود را داشته باشید . امروزه بسیار از عکاسان صنعتی در جهان به صورت فریلنسری کار میکنند و حتی بسیاری دوربین های گران و حرفه ای هم ندارند چرا که هم دوربین را میتوان اجاره نمود و هم استودیو را ولی آنچه که مهم است تخصص شماست که چگونه از ابزار به درستی استفاده نمایید . درآمد عکاسی صنعتی به نسبت سایر گرایش های عکاسی بد نیست و یکی از ویژگی های آن این است که شما با اشیا سرو کار دارید و عکاسی از آنها راحت تر است . مانند تمامی شغل ها این گرایش عکاسی نیز ممکن است دچار تعدد عکاس شود یعنی کار کم و عکاسان زیاد ولی مهمترین چیزی که میتواند شما را یک گام جلوتر قرار دهد کیفیت عکسهای شماست یعنی ار کارهایی خاص انجم دهید همان کار پایه کار بعدی شما خواهد شد .

6 : الف تا ی عکاسی صنعتی چگونه است ؟

الف )  قاعدتا اولین مرحله هر پروژه عکاسی مذاکره با کارفرما و بستن قراداد با توجه به  نوع محصول و یا سوژه عکاسی است ، در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی هیچ گونه قانون مشخصی برای قیمت گذاری وجود ندارد ( البته مبالغی عرف میشود در بازار کار ) چرا که قیمتها همیشه بر اساس 4 اصل تعیین میشوند : جنس محصول ( اجناس براق و آینه ای قیمت بالا تری دارند ) / سایز محصول ( هر چه محصول بزرگتر عکاسی اش سخت تر است ) / تعداد عکسها ( هر چه تعداد بیشتر قیمتها کمتر و بلعکس ) / فاصله عکاس تا محل زندگی و یا آتلیه اش ( عکاسی خارج از آتلیه گران تر است ) – البته موارد گفته شده یک قانون نیستند و میتوانند تغییر کنند و ما کلی آنها را گفتیم ، بنابراین در مرحله اول باید بر اساس نوع محصول و موارد گفته شده مبلغ هر عکس و مبلغ کلی مشخص و قرار داد بسته شود  .

ب) در مرحله بعد طبق توافق و قرار داد کارفرما میبایست مبلغی را به عنوان پیش پرداخت برای شروع کار به عکاس پرداخت نماید / گرفتن پیش پرداخت کاملا توافقی است ولی طبق تجربه میگوییم که حتما برای شروع کار پیش پرداخت گرفته شود چه بسیار مواردی بوده که عکاس کار را شروع کرده و پس از چند روز عکاسی کارفرما پشیمان شده و عکاسی که پیش پرداخت نگرفته باشد سرش کلاه رفته است .

ج ) با توجه به نوع محصولات و جنس آنها و نوع عکاسی ( با بکگراند تک رنگ یا عکاسی تبلیغاتی و چیدمان و … ) تجهیزات خود را آماده کنید حال چه برای عکاسی در آتلیه و چه برای عکاسی در محل کارفرما . حتما یک چک لیست برای خود تهیه نمایید و طبق آن جلو بروید .

د) قبل از شروع عکاسی حتما با فردی مطلع در خصوص محصولات صحبت کنید و با محصولات یا مکان مورد نظر آشنا شوید این کار به شما بسیار کمک خواهد کرد تا عکسهایی مناسب و با زوایای درست تهیه نمایید ، هیچگاه قبل از آشنایی کامل با محصول اقدام به عکاسی نکنید چرا که ممکن است مجبور شوید دوباره عکاسی کنید ! حتما سعی کنید با کارفرما یا نماینده او در خصوص نوع عکاسی و زوایای محصولات صحبت و از آنها تائیدیه بگیرید . در کب تعامل با کارفرما در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی میتواند روند کار را بسیار سرعت بخشد .

چ) پس از محیی بودن تمام لوازم و تمام هماهنگی ها جهت عکاسی اقدام نمایید و در صوتی که در آتلیه کار میکنید سعی کنید بر روی کار تمرکز داشته باشید و در صورت نیاز حتما از یک دستیار استفاده کنید چرا که حضور فردی در کنار شما برای کمک تمرکز شما را بالا خواهد برد . در بسیاری موارد عکاسی صرفا از محیط کارخانه و بدون نورپردازی و با نور کارخانه و محیط انجام میشود حتما به ترکیب بندی ها و مرتب بودن فضا توجه کنید و اگر از نورپردازی هم استفاده میکنید حتما یک دستیار در کنار خود داشته باشید .

ح) در پروژه های بیرون از آتلیه ( مانند عکاسی محصول در محل یا عکاسی از محل ) سعی کنید بیشتر ابزارها را با خود داشته باشید و فقط ابزارهایی که فکر میکنید اصلا به کار نمیآیند را نبرید ولی حتی اگر یک ابزار ممکن است 10 درصد به کار بیابد آن را با خود داشته باشید چرا که بودنش ضرر ندارد ولی اگر نباشد حتما به مشکل خواهید خورد . نکته بسیار مهم در پروژه های بیرون آتلیه داشتن باتری اضافی است که میتواند خیال شما را راحت کند .

خ) پس از انجام مرحله عکاسی عکسهای اولیه توسط کارفرما انتخاب و پس از ادیت نهایی توسط عکاس و حتما پس از تسویه کامل توسط کارفرما به کارفرما تحویل میشود . به یاد داشته باشید تحویل نوع فرمت عکس بستگی به نوع قرار داد شما دارد ولی به یاد داشته باشید عکس های خام (raw) برای عکاس است و کارفرما باید برای داشتن آنها باید مبلغی را بیشتر پرداخت نماید .

7 : ادیت عکس گاهی مهمتر از عکاسی

اگر میخواهید عکسهای شما هرچه بیشتر حرفه ای تر باشد باید شما یک ادیتور حرفه ای هم باشید . امروزه ادیت عکس جزئی جدا نشدنی از عکاسی است و این مسئله در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی از اهمیت دوچندانی برخوردار است . چرا که گاهی اوقات شرایطی بوجود میآید که در زمان عکاسی نمی توان مشکلی را در عکس برطرف کرد و عکاس مجبور است آن را در زمان ادیت برطرف کند به طور مثال از بین بردن یک سایه ناخواسته و یا برطرف کردن یک کثیفی داخل محصول که پاک نمیشود و از این دست مشکلات ، بنابراین یک عکاس صنعتی و فراتر از آن یک عکاس باید ادیتور خوبی هم باشد .
در زمینه عکاسی دو برنامه قدرتمند فتوشاپ و لایت روم برای ادیت عکس است که فراگرفتن آنها برای هر عکاسی واجب است .

8: عکاسی صنعتی و تبلیغاتی و ساختن تور مجازی

یکی از زمینه های عکاسی صنعتی میتواند در حوزه ساختن تور مجازی باشد . بسیاری از کارخانه ها و شرکتها هستند که نیازمند نشان دادن فضاهای داخلی کارخانه و یا شرکت به مشتریان و مخاطبان خود هستند و شما با آموختن ساختن تور مجازی میتوانید این نیاز آنها را برطرف نموده و کسب در آمد کنید .
همچنین در زمینه عکاسی تبلیغاتی نیز بسیاری از مشاغل وجود دارند که نیازمند نشان دادن محیط شغلی خود به دیگران اند و تور مجازی میتواند بسیار برای آنها مناسب باشد بنابراین شما میتوانید علاوه بر عکاسی تبلیغاتی از محیط آنها ، تور مجازی هم برایشان بسازید . ( مشاهده تور مجازی مشاغل که عکاسان ساخته اند )
نکته بسیار مهم در زمینه تور مجازی در حوزه تبلیغاتی برای عکاسان صنعتی و تبلیغاتی داشتن تجهیزات حرفه ای ( مانند دوربین dslr و سه پایه حرفه ای ) است که میتوانند با خرید تجهیزات جانبی و تکمیلی ( دیدن فیلم تجهیزات مورد نیاز ) به راحتی عکسهای 360 درجه حرفه ای تهیه کرده و تور مجازی بسیار حرفه ای برای مشتریان خود بسازند . این حوزه را برای کسب درآمد فراموش نکنید .

سخن آخر :

در مطلب بالا سعی بر آن شد تا مواردی را که برای ورود به شغل عکاسی صنعتی نیاز است توضیح داده شود و موارد مورد نیاز آن بررسی شود ولی باید گفت دنیای عکاسی بسیار گسترده است و یکی از مهمترین چیزها در عکاسی تبلیغاتی تجربه عکاس است چرا که میتوان به اندازه تمام انواع محصولات در جهان تجربه عکاسی به دست آورد . و امید است این مطلب توانسته باشد کمکی کوچک برای مسیر پیش روی شما باشد .

4 دیدگاه در “کسب درآمد از عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

  1. سلام / ممنون بابت مطلبتون چیزی که من خودم تجربه کردم اینه که تمرین زیاد میتونه کار آدم رو بهتر بکنه و اینکه سعی کنید کار خوب تحویل مشتری بدین چون در اون صورت همون مشتری خودش چند نفر دیگه رو معرفی میکنه ولی اگه کارتون خوب نباشه یا بهتر بگم نتونین راضی اش کنین براتون تبلیغ منفی میشه

  2. یه زمانی عکاسی برای خودش ابهتی داشت الان هر کی از راه رسیده عکاس شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای