آموزش مدیریت خشم و آموزش مدیریت استرس به کودکان در زندگی

والدین درمانده می شوند با هیولای خشم چه باید کرد؟

در خصوص آموزش مدیریت خشم ، مقاله ها و حرفهای روانشناسان درباره پذیرش احساس کودک والدین را گیج تر می کند. دیگر تنبیه های قدیمی هم انگار به کار نمی آیند. چه می شد اگر کودک من توانمند بود، خودش وارد عمل می شد و کنترل هیولای خشم را بدست می گرفت و می دانست چطور خودش را آرام کند و با آرامش و احترام گفتگو کند، مهار هیولای خشم را بدست گیرد و نگذارد این همه خسارت به جا بگذارد.

متاسفانه در نبود مدیریت خشم ، کودک مدام از دیگران می شنود که چقدر بد است و هر روز از طرف همسالان و بزرگترها طرد می شود. پرخاشگری در بسیاری از موارد مانع پیشرفت او چه در کودکی و چه در بزرگسالی می شود. بر خلاف آنچه به نظر می رسد خود فردی هم که یاد گرفته با پرخاشگری به اهدافش برسد، پر از نارضایتی و دلزدگی از زندگی است و نور و شور زندگی او پشت ابر خشم کور می شود.

بزرگسالانی که همیشه از رفتارهایشان پشیمان هستند زیرا که خشم رفتار آنها را مدیریت می کند. پشیمانی از رفتار با فرزند و همسر، پشیمانی از اینکه نمی توانند در روابط اجتماعی بالغانه حق خود را مطالبه کنند. پشیمانی از شکستن دلها و شکستن چیزها….

یادگیری این مهارت در کودکی بسیار ساده تر و سریعتر است. شخصیت کودک در حال شکل گیری است. وقتی از کودکی یاد بگیرد کنترل امواج خشم اش را بدست گیرد ، می تواند بر امواج زندگی سوار باشد.

همراهی والدین در مهارت آموزی کودک فوق العاده موثر است. وقتی والدین همگام با کودک خود مهارتهای مدیریت خشم را تمرین می کنند انگیزه کودک برای یادگیری دو چندان می شود. والدین در صورت دیدن آموزشهای لازم می توانند برای کودک خود در خانه مربی باشند و زمینه را برای تمرین او فراهم کنند.

در آموزش مهارت مدیریت خشم به کودکان اهداف زیر دنبال می شود : 

-کودک احساس خشم را درون خود تشخیص دهد و شناسایی کند.

–  بدن خود را هنگام خشم آرام کند.

-یاد بگیرد صبر کند و امیدوار باشد می تواند راه حل مناسبی برای خواسته هایش بیابد.

-از پرخاشگری و آسیب زدن به خودش و دیگران هنگام خشم پرهیز کند.

– احساسات و خواسته هایش را با احترام به دیگران بگوید.

– نحوه ی مذاکره با دیگران برای رسیدن به اهداف خود را یاد بگیرد.

-دیگران را درک کند و آگاه باشد دیگران هم به انداره ی او حق دارند.

-آگاه شود که پیامد رفتار پرخاشگرانه  به ضرر خودش خواهد بود.

چند نکته درباره مدیریت خشم کودکان:

– آموزش مدیریت خشم تدریجی و همراه با رشد شناختی و روانی اجتماعی کودک است.

– یادگیری مهارت مدیریت خشم در رشد عزت نفس کودک و داشتن خود انگاره ای مثبت نقش کلیدی دارد.

– وقتی یک نفر در خانواده شروع به مهار کردن خشم می کند می تواند آرامش را به خانواده هدیه دهد.

– پرخاشگری در ذات کودک نیست و آن را از خانواده، رسانه و جامعه یاد می گیرد.

مهارت مدیریت خشم یکی از مهارتهای زندگی پیشنهاد شده برای کودک است. آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و نوجوانان از سال ۱۹۹۳ با طرح همکاری سازمان یونیسف و بهداشت جهانی با هدف پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی آغاز شده است. پیشنهاد می شود آموزش این مهارتها از کودکی شروع شود تا پایان نوجوانی ادامه پیدا کند.

یادگیری این مهارتها در کودکی هم کمک به موفقیت بیشتر افراد در زندگی شغلی و خانوادگی می کند و هم مانع از آسیب هایی مثل اعتیاد و افسردگی در بزرگسالی  می شود.

دوره آموزش مدیریت خشم برای کودکان را اینجا ببینید

 

مهارت مدیریت استرس برای کودکان

زندگی امروزه ی ما پر از اضطراب و دلشوره است: از اضطراب دیر رسیدن به خاطر ترافیک تا ترس از فردای نا مطمئن. خیلی بعید است که به کودکان این استرس های هر روزه و هر لحظه را منتقل نکنیم.کودکان استرس و اضطراب را تجربه می کنند حتی بدون اینکه دلیل آن را بدانند و درک کنند.

والدین وقتی با اضطراب کودک خود مواجه می شوند تنها می گویند : آرام باش ….. آرام .

آرامشی که خودمان مدتهاست حسرت آن را داریم، آموختنی است. می توان مهارتهای خود آرام سازی را آموزش دید و از همان کودکی بر تلاطم های گاه و بی گاه نگرانی چیره شد و آرامش را تجربه کرد.

اضطراب بر یادگیری و تمرکز کودک اثر منفی دارد. کودکان مضطرب کمتر برای دوستی پیشقدم می شوند و برای مواجه نشدن با دعوای احتمالی از حق خود می گذرند. به خاطر ترس و نگرانی از شکست از شروع کار جدید فرار می کنند و فرصتهای پیشرفت و موفقیت را از خود دریغ می کنند.

بزرگسالان مضطرب کمتر روی هدف های موفقیت تمرکز دارند، ترس و نگرانی مانع از تلاش و ریسک کردن می شود. ترس از تنها ماندن باعث می شود که درخواستها و توقعات خود را در روابط مطرح نکنند. هم در دنیای شغلی درجا بزنند و به دیگران مجال سو استفاده بدهند و هم در دنیای خانوادگی و روابط نزدیک سهم کوچک و کوچک تری داشته باشند. تحمل کردن اضطراب ها و تنش ها ساده نیست چه بسیاری که با مصرف داروهای آرامبخش و مواد خطرناک سعی در آرامش خود می کنند.

مهارتهای خود آرام سازی وقتی در سنین کودکی آموخته شوند سریعتر و راحتتر یادگرفته می شوند. کودکی که می تواند خودش را آرام کند اعتماد به نفس بیشتری برای مواجه با چالشهای زندگی دارد و نزد همسالان محبوب تر است. شاید بتوان این مهارت را اساس مهارت زندگی کردن دانست چرا که هر روز دلیلی برای اضطراب پیدا می شود وقتی ندانیم با اضطراب خود چه کنیم اغلب ما دست به فرار می زنیم: فرار از فرصتهای زندگی برای پیشرفت و موفقیت، و یا فرار از خود زندگی با بی حس کردن احساسات خود.

یادگیری مهارتهای خود آرام سازی نیار به تمرین و تکرار دارد. والدین می توانند با دیدن آموزشهای لازم کودک خود را در تمرینها یاری کنند. وقتی والدین خود هم مهارتها را آموزش ببینند و تلاش در آرام سازی خود با انجام تمرینها کنند کودک والد را الگوی خود قرار می دهد و در یادگیری و استفاده از مهارتها با انگیزه می شود.

مهارت مدیریت استری یکی از مهارتهای زندگی پیشنهاد شده برای کودک است . آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و نوجوانان از سال ۱۹۹۳ با طرح همکاری سازمان یونیسف و بهداشت جهانی با هدف پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی آغاز شده است.

یادگیری این مهارتها در کودکی هم کمک به موفقیت بیشتر افراد در زندگی شغلی و خانوادگی می کند و هم مانع از آسیب هایی مثل اعتیاد و افسردگی در بزرگسالی می شود.

اهدافی که در آموزش مهارت مدیریت استرس به کودکان دنبال می شود:

  • کودک احساسات درون خود را بشناسد: اضطراب را در مقابل آرامش تشخیص دهد.
  • تمرینهای بدنی خود آرام سازی را یاد بگیرد.
  • راهکارها و فعالیتهایی را بیابد و تمرین کند که با کمک آنها آرام شود.
  • تمرین کند که ذهن اش در لحظه ی حال اینجا و اکنون باشد.
  • پیدا کند چه هنگام و چگونه می تواند در مواقع اضطراب و تنش از دیگران کمک بگیرد.

 

دوره آموزش مدیریت استرس به کودکان را اینجا ببینید

 

نویسنده: دنا کلانی / کارشناش ارشد روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قبلا حساب کاربری ایجاد کرده اید؟
گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
Loading...

دوره آموزش حرفه ای ساخت تور مجازی

آموزش جامع برنامه 3dvista ، حرفه ای ترین برنامه ساخت تور مجازی + آموزش برنامه krpano + قالب تور مجازی املاک آماده برای ساختن تور مجازی املاک / پشتیبانی حرفه ای